Každý občan České republiky by měl mít možnost dosáhnout co nejvyššího stupně zdraví a během celého svého života by měl dostávat takovou zdravotní péči, jakou potřebuje. Měl by žít a pracovat v podmínkách, které upevňují a vážně neohrožují jeho zdraví. Právo podílet se na péči o své zdraví je výsadou i závazkem.
Zdraví 2030
Strategický rámec Zdraví 2030 je koncepčním materiálem s meziresortním přesahem, který udává směr rozvoje péče o zdraví občanů České republiky v příštím desetiletí. Strategický rámec Zdraví 2030 řeší, jak má být zdraví české populace rozvíjeno a věnuje se faktorům, kterého ho ovlivňují, včetně navrhů řešení. Vychází z dříve formulovaných strategických materiálů, jako jsou Zdraví 2020 ‒ Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí s příslušnými akčními plány, dále Národní strategie elektronického zdravotnictví a Strategie reformy psychiatrické péče. Strategický rámec Zdraví 2030 se soustřeďuje na tři cíle: zlepšení zdravotního stavu populace, optimalizace zdravotnického systému, podpora vědy a výzkumu.
Hlavními tématy jsou reforma primární péče včetně nové koncepce a rozvoje sítě urgentních příjmů, důraz na prevenci, zdravotní gramotnost a odpovědnost občanů za jejich zdraví. Zaměřuje se také na personální stabilizaci zdravotnictví a zapojení vědy a výzkumu do řešení prioritních úkolů. Důležitým prvkem je také integrovaná zdravotní péče a propojení systému zdravotnictví a sociální péče.
Více informací naleznete zde: https://www.mzcr.cz/category/programy-a-strategie/zdravi-2030/
nebo https://zdravi2030.mzcr.cz/
Strategický rámec Zdraví 2030 volně navazuje na níže uvedené materiály:
Zdraví 2020
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a kanceláří Světové zdravotnické organizace (WHO) v České republice publikaci „Zdraví 2020: Rámcový souhrn opatření připravených s cílem pomoci vládám a všem společenským aktivitám, aby přispívaly ke zdraví a životní pohodě obyvatel evropského regionu“, která je českým překladem strategického dokumentu WHO.
Program Zdraví 2020 byl schválen 62. zasedáním Regionálního výboru WHO pro Evropu v září 2012 a zaměřuje se na zlepšení zdraví pro všechny a na překonávání nerovností ve zdraví cestou lepšího vedení a řízení v oblasti péče o zdraví. Cílem je vytvořit udržitelný zdravotní systém, založený na kvalitě, dostupnosti a principu rovnocenného postavení lidí, jako partnerů při dosahování lepšího zdraví pro všechny. Strategie navazuje na dokument Zdraví 21, který byl v ČR adaptován jako „Dlouhodobý program zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva ČR – Zdraví pro všechny v 21. století“.
K dispozici je rovněž překlad dlouhé verze strategie s názvem „Zdraví 2020: Osnova evropské zdravotní politiky pro 21. století“, který je určen především jak odborné veřejnosti zabývající se problematikou studia zdravotního stavu obyvatelstva, podporou zdraví, prevencí nemocí, zdravotní politikou a všemi dalšími okolnostmi, které ovlivňují zdraví lidí, tak tvůrcům strategických dokumentů a zdravotních plánů na všech úrovních státní správy.
Zdraví 2020: Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí
Zdraví 2020 – Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí je rámcovým souhrnem opatření pro rozvoj veřejného zdraví v ČR. Je rovněž nástrojem pro implementaci programu WHO Zdraví 2020, který byl schválen 62. zasedáním Regionálního výboru Světové zdravotnické organizace pro Evropu v září 2012.
Účelem Národní strategie je především stabilizace systému prevence nemocí a ochrany a podpory zdraví a nastartování účinných a dlouhodobě udržitelných mechanismů ke zlepšení zdravotního stavu populace. Rozpracovává vizi systému veřejného zdraví jako dynamické sítě zainteresovaných subjektů na všech úrovních společnosti a je určena nejen institucím veřejné správy, ale také všem ostatním složkám – jedincům, komunitám, neziskovému a soukromému sektoru, vzdělávacím, vědeckým a dalším institucím.
Akční plány pro implementaci Národní strategie Zdraví 2020
Zdraví 21
Světová zdravotnická organizace (WHO) přijala na svém zasedání v roce 1998 program „Health for All in the 21st Century“ – „Zdraví pro všechny v 21. století“. Jednalo se o dlouhodobý program, jak dosáhnout v prvních dvou desetiletích 21. století podstatného zlepšení zdraví v evropských státech. Dokument „Zdraví 21″ byl přijat Usnesením vlády České republiky č. 1046 ze dne 30. 10. 2002.