Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

Světový týden kojení 1. až 7. 8. 2023

Aktualizováno: 23. 8. 2023

Před více než 25 lety byl první srpnový týden vyhlášen Světovým týdnem kojení. Cílem této světové iniciativy je podporovat a vysvětlovat důležitost kojení pro zdraví a vývoj dětí. Právě kojení je základem zdraví pro celý život a je přirozeným optimálním způsobem výživy dítěte.

titulni obrazek

Téma letošní kampaně Světového týdne kojení má za cíl upozornit na kojení a zaměstnávání žen. Ženy by si neměly vybírat mezi kojením svých dětí a zaměstnáním. Podpora kojení je možná bez ohledu na pracoviště, sektor nebo typ smlouvy. Na tuto problematiku se upozorňuje, protože více než půl miliardě pracujících žen není ve vnitrostátních právních předpisech poskytnuta základní ochrana v mateřství. Pouze 20 % zemí vyžaduje, aby zaměstnavatelé poskytovali zaměstnancům placené přestávky a zařízení pro kojení nebo odsávání mléka, což je nejčastější důvod, proč ženy nikdy nekojí, nebo přestávají kojit dříve než je doporučeno.

V České republice je situace ve vztahu ke kojícím matkám shovívavá. Zaměstnavatel musí kojícím zaměstnankyním poskytnou kromě běžných přestávek ještě zvláštní přestávky na kojení. A také je zaplatit. A to tak, že zaměstnankyně, která pracuje po stanovenou týdenní pracovní dobu, má nárok na 2 půlhodinové přestávky na každé dítě do konce jednoho roku jeho věku a v dalších třech měsících na jednu půlhodinovou přestávku za směnu. Pokud pracuje po kratší pracovní dobu, avšak alespoň polovinu týdenní pracovní doby, má nárok na jednu půlhodinovou přestávku, a to na každé dítě do konce jednoho roku jeho věku. Přestávky na kojení se započítávají do pracovní doby a zaměstnankyni za ně přísluší náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

Obrazek1

Doporučení

WHO a UNICEF doporučují, aby děti zahájily kojení během první hodiny po narození a byly výhradně kojeny po dobu prvních 6 měsíců života – to znamená, že jim nejsou poskytovány žádné další potraviny ani tekutiny, včetně vody. Děti by měly být kojeny na požádání – tedy tak často, jak si dítě přeje, ve dne v noci. Neměly by se používat žádné lahve, savičky ani dudlíky. Od 6. měsíce věku by děti měly začít jíst bezpečné a přiměřené doplňkové potraviny a zároveň pokračovat v kojení až do dvou let věku nebo déle.

Kojení má mnoho výhod jak pro dítě, tak pro matku.

Pro dítě

  1. Mateřské mléko dává dítěti všechny živiny, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj.
  2. Mateřské mléko obsahuje protilátky, které posilují imunitní systém dítěte a chrání ho před infekcemi.
  3. Snadnější trávení – mateřské mléko je lehce stravitelné pro citlivý žaludek a střeva novorozence, což snižuje riziko kolik a průjmů.
  4. Prevence cukrovky, obezity, alergií i vysokého cholesterolu, a to i v pozdějším věku.
  5. Mateřské mléko méně zatěžuje dětské ledviny.

Pro matku

  1. Urychlení zotavení po porodu – rychlejší návrat dělohy do původního stavu a snížení poporodního krvácení.
  2. Kojení posiluje vazbu mezi matkou a dítětem, pomáhá vytvářet emocionální pouto a zvyšuje pocit blízkosti.
  3. Kojení snižuje riziko rakoviny vaječníků, osteoporózy a srdečních onemocnění u matek.
  4. Kojící matky méně často trpí poporodní úzkostí a depresí.
  5. Ekonomické výhody – mateřské mléko je zdarma, ekologicky šetrné a nevyžaduje sterilizaci lahví a přípravků.

Laktační poradenství v České republice

S podporou kojení mohou pomoci laktační poradkyně, jejichž seznam je uveřejněn na webu Laktační ligy. Označení „certifikovaný laktační poradce“ mohou mít pouze ti, kteří absolvují kurz pořádaný Laktační ligou. Jejich povinností je pravidelně si vzdělání doplňovat na seminářích, jinak jsou ze seznamu certifikovaných poradců vyřazeni. Vyškolené laktační poradkyně Laktační ligou nesmí vybírat poplatky za telefonický pohovor ani online poradenství. Z veřejného pojištění jsou hrazeny 2 návštěvy laktační poradkyně po propuštění z porodnice.

Kojením vzniká těsný citový vztah mezi matkou a dítětem, který ovlivňuje tělesný a duševní vývoj dítěte i matky. Proto, pokud je to možné podporujme tuto možnost jako jednu z cest vedoucích k lepšímu zdraví.

Ve Zlíně dne 1. 8. 2023

Zpracovala Ing. Petra Žídková, DiS.

Zdroje:
https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab
https://worldbreastfeedingweek.org/
https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/02/spoKOJENI_SZU_2016-1.pdf
https://www.nzip.cz/clanek/808-kam-a-na-koho-se-obratit-v-pripade-problemu-s-kojenim

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.