Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

Výskyt klíšťové meningoencefalitidy ve Zlínském kraji v roce 2023

Aktualizováno: 11. 9. 2023
kliste1

Ve Zlínském kraji v letošním roce evidujeme již 21 onemocnění klíšťovou encefalitidou a nákaz dále přibývá. Onemocnění jsou hlášena z lokalit Mysločovice, Slušovice, Nedašov, 2x Želechovice nad Dřevnicí, 2x Rožnov pod Radhoštěm, Horní Bečva, Valašská Bystřice, Valašské Meziříčí (Podlesí), Střítež nad Bečvou Francova Lhota, 2x Lhota u Vsetína, Vsetín, Halenkov, Nový Hrozenkov a Topolná. Významný nárůst počtu onemocnění v našem kraji evidujeme již několik let, a to zejména v okrese Vsetín a Zlín.

V měsíci červnu 2023 provedli pracovníci KHS ZK se sídlem ve Zlíně vlajkování (sběr) klíšťat v Rožnově pod Radhoštěm v lokalitě Koryčanské Paseky a akreditovanou laboratoří Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě byl potvrzen pozitivní průkaz viru středoevropské klíšťové encefalitidy v klíšťatech. Procento infikovaných klíšťat se v ohniscích pohybuje od 1 do 3 %, nicméně nelze vyloučit možnost onemocnění v této lokalitě.

V roce 2022 bylo hlášeno ve Zlínském kraji 60 laboratorně potvrzených případů tohoto onemocnění.

graf 1

Onemocnění probíhá pod různým klinickým obrazem od inaparentní infekce (bez projevů onemocnění), přes lehkou formu až po závažné onemocnění nervového systému.

K přenosu nákazy dochází přisátím infikovaného klíštěte. Možný je také přenos konzumací nepasterizovaných (tepelně nezpracovaných) mléčných výrobků. Inkubační doba činí obvykle 7– 14 dní.

Klíšťata mají ráda teplé a vlhké počasí, proto je jejich výskyt nejvyšší ve dvou obdobích, a to na přelomu května a června, a dále v měsíci září. Typickým biotopem klíštěte jsou zejména okraje listnatých a smíšených lesů, porosty na okraji vodních toků. Často se vyskytují na loukách (hlavně na neudržovaných), okrajích polních a lesních cest, ale i v parcích a v zahradách. V posledních letech jsme zaznamenali i nákazy u osob, které se pohybovaly pouze v městských aglomeracích, tedy nezávisle na pobytu ve volné přírodě.

Nejúčinnější ochranou proti onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou je očkování. Očkovat se lze v průběhu celého roku. Očkují praktičtí lékaři pro děti a dorost, praktičtí lékaři pro dospělé i očkovací centra. Osoby nad 50 let věku mají vakcínu hrazenou z veřejného pojištění. Léčba onemocnění je pouze symptomatická, není k dispozici účinné antivirotikum, a proto je velmi vhodné zvážit očkování, aby se předešlo závažným následkům po proběhlém onemocnění.

Ve Zlíně dne 21. 7. 2023
Zpracovaly MUDr. Jana E. Hošková, MUDr. Vlasta Fojtíková

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.