Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

28. červenec – Světový den hepatitidy

Aktualizováno: 2. 8. 2023
obr 1

Virová hepatitida (virový zánět jater), neboli lidově žloutenka, je skupina infekčních onemocnění známých jako hepatitida A, hepatitida B, hepatitida C, hepatitida D a hepatitida E, která způsobují akutní i chronické zánětlivé onemocnění jater.

Virové hepatitidy, zejména hepatitida B a C, představují celosvětový problém veřejného zdraví. Na tyto hepatitidy stále ročně umírá přes milion lidí, 350 milionů lidí žije s chronickou virovou hepatitidou. Každý den se objeví více než 8 000 nových infekcí a 9 z 10 lidí o své nemoci ani neví. V akutní fázi může probíhat bezpříznakově, potíže se mohou objevit až v pokročilé fázi onemocnění, kdy může být příčinou vážného poškození jater či rakoviny.

Na základě těchto závažných skutečností vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) den 28. července jako Světový den hepatitid, jehož hlavním cílem je upozornit na možnosti šíření onemocnění, na jeho závažnost, ale především na to, jak se chránit. Datum 28. července nebylo vybráno pro Světový den hepatitidy náhodně. 28. července 1925 se totiž narodil americký lékař Baruch Blumberg, jehož nejvýznamnějším počinem bylo odhalení viru hepatitidy B a následně vývoj vakcíny proti této nemoci. Za tento objev získal v roce 1976 Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

obr 2

V letošním roce je tématem kampaně výzva „Nečekáme na změnu – bojujeme, abychom ji uskutečnili“. Je to výzva k urychlení snižování výskytu virové hepatitidy a naléhavá potřeba testování a léčby pro lidi, kteří to skutečně potřebují. Jak WHO upozorňuje, máme „Jeden život, jedna játra“, hepatitida může zničit oba.

Abychom se mohli chránit, je potřeba znát cesty přenosu nákazy. U hepatitidy A (nemoc špinavých rukou) je to především prostřednictvím kontaminovaných potravin nebo rukama a vodou znečištěnou fekáliemi. U hepatitid B, C, D je nejčastější přenos krví, tělními tekutinami, nechráněným pohlavním stykem, sdílením toaletních potřeb a u narkomanů opakovaným používáním a půjčováním injekčních jehel a stříkaček. Hepatitidu E řadíme mezi zoonózy, tzn., že přenos na člověka je možný při konzumaci nedostatečně tepelně opracovaného kontaminovaného vepřového masa, zabijačkových a zvěřinových pochutin.

Nejspolehlivější ochranou proti hepatitidám A a B je očkování. Vakcína proti hepatitidě A je dostupná od roku 1992. Je doporučena pro cestovatele do rizikových oblastí a osobám vykonávajícím činnosti epidemiologicky závažné (zejména osoby pracující s potravinami). Očkovaní proti hepatitidě B je v ČR od roku 2001 zahrnuto do očkovacího kalendáře. Proti ostatním hepatitidám v současné době není očkovací látka dostupná, proto je nezbytné dodržovat základní hygienické zásady při manipulaci a tepelné úpravě potravin, odpovídající osobní hygienu a vyvarovat se kontaktu s infekčním biologickým materiálem (poranění či použití kontaminované jehly, nechráněný pohlavní styk).

Testování v případě rizikového chování (injekční aplikace drog nesterilní jehlou, nechráněný pohlavní styk) nebo po kontaktu s biologickým materiálem, je důležité zejména proto, že nemoc může být i delší čas bezpříznaková a s prvními příznaky mohou být již závažně poškozená játra. Nejdůležitější však je prevence, ať již formou očkování nebo vyvarování se rizikového chování. Léčba hepatitid je mnohdy velmi složitá a komplikovaná. Myslete na to a chraňte svoje játra!

Zpracovala dne 20. 7. 2023
Ing. Petra Žídková, DiS

Zdroje:
https://www.worldhepatitisday.org/
https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2023
https://www.worldhepatitisalliance.org/news/world-hepatitis-day-2023/
https://www.ecdc.europa.eu/en/infectious-disease-topics
https://www.nzip.cz
https://www.svscr.cz/zivocisne-produkty/onemocneni-z-potravin/virova-hepatitida-e/

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.