Česká republika (ČR) dosahuje prvenství ve výskytu nádorů ledvin na světě, přičemž nejvyšší výskyt zaznamenáváme u tzv. Grawitzova nádoru. Ročně je v ČR s nádorem ledvin diagnostikováno přes 3000 nových pacientů. Jediná účinná je přitom v raných stádiích léčba chirurgická. Mezi další onemocnění ledvin patří ledvinové kameny, které postihují více muže. Ledviny mohou trpět také na zánět, což je infekční onemocnění nebo se v nich mohou tvořit cysty. Při dlouhodobě snížené funkci ledvin mluvíme o chronické nedostatečnosti funkce ledvin, která může přejít až do stadia chronického selhání funkce ledvin, kdy je již nezbytně nutné zahájit léčbu nahrazující funkce ledvin, jako je dialýza (umělé čištění krve) nebo transplantace (na níž se v ČR čeká v průměru 1,5 roku).
Nějakou formou poškození ledvin trpí také deset procent světové populace. Ročně podlehnou onemocnění ledvin na celém světě téměř 3 miliony pacientů a toto číslo stále narůstá, což Světová zdravotnická organizace (WHO) vnímá jako globální problém lidského zdraví. Proto od roku 2006 připomínáme druhý čtvrtek měsíce března každého roku jako Světový den ledvin, jehož účelem má být zvýšení povědomí veřejnosti o nemocech ledvin a jejich komplikacích. Cílem osvěty je předcházet nemoci, najít efektivní způsoby léčení, včetně ovlivňování životního stylu.
Ledvinami označujeme párový orgán lidského těla, jejichž správná funkce je důležitá pro každého bez ohledu na věk. Představují pro lidské tělo jakýsi výkonný filtr, kterým projde v průměru 180 litrů krve denně a odstraňuje tak nečistoty z krve. Ledviny z krve vylučují přebytečnou vodu, nadměrné množství minerálů a dalších látek. Kromě toho řídí uvolňování tří důležitých hormonů, jimiž regulují krevní tlak, ovlivňují redukci červených krvinek a podporují vstřebávání vápníku a fosforu. Dále regulují obsah soli a starají se o množství tekutin v těle. Odstraněné nečistoty se z těla vylučují v moči.
Příčin onemocnění existuje mnoho. Může to být cukrovka, vysoký krevní tlak či ateroskleróza (zúžení) cév, záněty ledvin neinfekčního původu, infekce močových cest, dědičná onemocnění, dlouhodobé užívání léků na tišení bolesti či maligní (zhoubné) onemocnění. Jelikož ledviny při ztrátě své funkce nebolí, lidé mohou přijít k lékaři až ve chvíli, kdy jim zcela selžou. Upozornit na problém s ledvinami by nás měly projevy jako přibírání na hmotnosti v důsledku zadržování tekutin v těle (otoky), bolest v bederní krajině, často doprovázena teplotou nebo změnou barvy moči, tvorba pěny v moči, tmavá moč, příliš velké nebo příliš malé množství moči, svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svalové křeče, změna barvy kůže. Jediným řešením jsou preventivní kontroly, kde se provede základní laboratorní vyšetření. Jedná se o chemickou analýzu moči, mikroskopické vyšetření močového sedimentu a krevní rozbor. Podle výsledků může být pacient dále odeslán buď k urologovi, nebo k nefrologovi.
Základem zdravých ledvin je dostatek tekutin, ale také pravidelný pohyb. Při stravování bychom měli dbát na dostatečný přísun ovoce a zeleniny, hlídat si spotřebu masa a vyhnout se potravinám s vysokým glykemickým indexem či tučným jídlům. Ledvinám nesvědčí kouření, nadměrný příjem alkoholu ani nadbytek soli. Nebezpečné je časté užívání analgetik v kombinaci s nízkým příjmem tekutin a s léky na snížení tlaku.
Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně dne 7. března 2023
Zdroje:
https://www.next-clinics.cz/aktualne/svetovy-den-ledvin
https://www.zzmv.cz/svetovy-den-ledvin
https://hradec.rozhlas.cz/8-brezen-neni-jen-mezinarodni-den-zen-ale-i-svetovy-den-ledvin-pecujte-o-sve-6122802
https://pixabay.com/cs/illustrations/anatomie-%c4%8dlov%c4%9bka-bolesti-zad-ledviny-7156133/