Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

6. březen – Světový den jódu

Aktualizováno: 7. 3. 2023

Světový den jódu, který si připomínáme 6. března, poprvé vyhlásil v roce 1999 Český výbor pro UNICEF ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

V přírodě se jód vyskytuje vázaný v horninách, odkud se vyplavuje do oceánů. Jako vnitrozemský stát s absencí moře a mořských produktů je Česká republika (ČR) přirozeně více ohrožena jeho nedostatkem. Podle kritérií WHO se ČR zařadila k zemím, kde byl problém jódového deficitu eliminován v roce 2002. Na to měla vliv jodizace kuchyňské soli prováděné od roku 1950 i přidávání jódu do krmiv hospodářských zvířat. Experti WHO odhadují, že ve světě má cca 800–900 miliónů osob vlivem nedostatku jódu závažnou poruchu štítné žlázy. V ČR choroby štítné žlázy postihují asi 5 procent obyvatel. Častější výskyt je u žen, zejména ve středním a vyšším věku, přičemž objeveny jsou u 15 až 20 % náhodně vyšetřených žen.

Jód je přitom pro náš život nezbytná minerální látka, která se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy. Tyto hormony ovlivňují mnoho funkcí v těle jako správný růst, funkce mozku, nervové soustavy a svaly (včetně srdečního svalu), hladinu cholesterolu, kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů, sexualitu i duševní pohodu. Lidské tělo obsahuje asi 20-30 mg jódu, 80 % z toho se nachází ve štítné žláze jako nezbytná součást hormonů tyroxinu a trijodtyroninu, které v buňkách regulují rychlost metabolismu. Tyto hormony jsou rovněž odpovědné za normální vývoj mozku, zvláště během nitroděložního vývoje a prvního roku života dítěte. Nedostatek jódu se může projevit např. zvětšením štítné žlázy, ale i dalšími příznaky jako zvýšená únava, sklon k depresím, nárůst hmotnosti, suchá kůže, anémie, zácpa, celková ztráta vitality, poruchy sexuálního vývoje, poruchy plodnosti, vyšší potratovost. Jeho dlouhodobý nedostatek může vést i ke vzniku nádorového bujení prsu a štítné žlázy.

Optimální denní příjem jódu by měl činit kolem 150 mikrogramů, v těhotenství až o sto mikrogramů víc. Nejlepším způsobem, jak přijímat jód, je přijímat jej ve stravě. Najdeme jej v mořských rybách, řasách, chaluhách a mořských plodech, ale také v minerální vodě Vincentka. Určité množství jódu lze přijmout i konzumací mléka a mléčných produktů, kde však jeho množství kolísá. Pro ideální přísun jódu se uvádí jíst dvakrát týdně porci mořských ryb. Dostatečnou denní dávku jódu můžeme zajistit i doplňky stravy.

sd jodu img

Nemoci štítné žlázy lze spolehlivě zjistit a v převážné většině případů také účinně léčit. Proto bychom jejich příznaky neměli podceňovat a raději navštívit svého lékaře. Jód má vliv na základní funkce našeho těla, a to od početí až do smrti. Jednoduše, bez jódu to nejde.

Další informace jsou k dispozici na webových stránkách Státního zdravotního ústavu na odkazu:
https://szu.cz/aktuality/svetovy-den-jodu/

Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně dne 3. března 2023

Zdroje:
https://zdravavolba.cz/proc-potrebujeme-jod-aneb-bez-jodu-to-nejde/
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3275040-cechum-hrozi-nedostatek-jodu-dulezity-prvek-muze-za-nemoci-stitne-zlazy
https://www.zzmv.cz/den-jodu
https://www.nzip.cz/clanek/1150-jod
https://www.freepik.com/free-photo/doctor-making-ultrasound-thyroid-gland-woman-patient-clinic-diagnosis-treatment-autoimmune-thyroiditis-concept_28001763.htm#query=thyroid&position=5&from_view=keyword

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.