Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

13. až 19. března 2023 – Evropský týden mozku

Aktualizováno: 20. 3. 2023

Evropský den mozku si připomínáme 11. března. Tento svátek byl vyhlášen v roce 1998 Evropskou aliancí DANA pro výzkum mozku (European Dana Alliance for the Brain = EDAB), přičemž od roku 1999 se slaví také Evropský týden mozku. Ten v letošním roce připadá na termín 13.-19. března. V roce 1998 v České republice (ČR) tradici oslav zavedl český neurovědec Josef Syka.

Nejdůležitějším a nenahraditelným lidským orgánem je mozek, který společně s míchou tvoří centrální nervový systém. Mozek řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce v těle, jako je činnost srdce, dýchání, trávení, pohyb, řeč, ale i hormonální činnost. Je odpovědný za lidské vnímání, sebeovládání, plánování, paměť, myšlení i emoce. Na činnosti mozku se podílí neurotransmitery umožňující přenos nervových vzruchů mezi řídícími buňkami centrální nervové soustavy a řízenými buňkami svalů, žláz a dalších tkání. K nejdůležitějším neurotransmiterům patří například dopamin, který je zdrojem mozkové energie, pocit štěstí a dobré nálady zajišťuje serotonin a pro správné fungování paměti je důležitý acetylcholin. Část neurotransmiterů se vytváří v mozku, další v jiných částech organismu. Jejich hladina se neustále mění a kolísá v závislosti na biorytmech.

tm img

Složitá a dosud ne zcela probádaná struktura mozku může být i původcem mnoha onemocnění, například Alzheimerovy choroby, epilepsie, Parkinsonovy nemoci, mozkové mrtvice nebo nádory. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí neurologickými onemocněními v Evropské unii nejméně 50 milionů lidí a jejich počet stále stoupá, což souvisí mimo jiné se stárnutím populace. Mezi tato onemocnění patří například Alzheimerova choroba, epilepsie, Parkinsonova nemoc, mozková mrtvice nebo nádory.

Aby náš mozek dobře fungoval, musíme myslet na správné živiny, ale i duševní pohodu. Pro vývoj mozku i mozkové funkce dospělých jsou stěžejní tuky, a to nejlépe v podobě nenasycených mastných kyselin. Vhodným zdrojem jsou olejná semínky, ryby, ořechy či avokádo. Dále je to železo, jód, zinek a vitamíny B, C a E. Základem je tak pestrá strava poskytující dostatečný příjem energie, vitamínů, minerálních látek a látek s antioxidačním účinkem.

Festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách nabízí Týden mozku zaštiťovaný Akademií věd ČR (AV ČR), který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. S přednáškami zde vystoupí přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd. Akce seznamují veřejnost s výzkumem lidského mozku, informují o nových poznatcích a připomínají riziko neurologických onemocnění. Program 24. Týdne mozku AV ČR začíná v pondělí 13. března v 11 hodin přednáškou s názvem „Vliv výživy a životního stylu na rozvoj Alzheimerovy nemoci“ a navazuje sérií dalších zajímavých workshopů, seminářů a témat, ale i řadou doprovodných akcí. Festival je určen pro studenty, rodiče s dětmi i širokou veřejnost. Vstup na všechny festivalové akce je zdarma. Na některé je však nutné se zaregistrovat. Více informací najdete na www.tydenmozku.cz.

Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně 13. března 2023

Zdroje:
https://www.pharmapoint.cz/jak-byt-a-zustat-fit/11-brezna-si-pripominame-evropsky-den-mozku-11-zajimavosti-o-nasem-nejzahadnejsim-organu/
https://www.fnusa.cz/evropsky-den-mozku-tyden-mozku-poprve-v-brne-v-gesci-fnusa-icrc/
https://wave.rozhlas.cz/mozek-slavi-zucastnete-se-s-radiem-wave-evropskeho-tydne-mozku-5286324
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Spravnou-vyzivou-za-zdravy-a-vykonny-mozek.-Co-nutne-potrebuje__s10012x19253.html
https://cpzp.cz/clanek/4083-0-Mozek-a-mozkova-onemocneni.html
https://www.tydenmozku.cz/festival/

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.