Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

Činnost oddělení předměty běžného užívání

Aktualizováno: 20. 4. 2023

V rámci činnosti oddělení předmětů běžného užívání je od 1. 3. 2022 státní zdravotní dozor zaměřován na kosmetické přípravky z hlediska obsahu ingrediencí.
Důvodem je skutečnost, že látka Lilial (v kosmetických přípravcích uváděná pod názvem butylphenyl methylpropional) je toxická pro reprodukci (kategorie 1B – reprotoxicita byla prokázána na zvířatech). Toto zařazení se promítlo do novely nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES)1223/2009 o kosmetických přípravcích zákazem této ingredience kosmetických přípravků platným od 1. 3. 2022.

Látka Lilial patřila v minulosti k hojně využívaným vonným látkám, a tak se její zákaz promítl do široké škály nejen kosmetických přípravků, ale i dalších výrobků.
Kontroly jsou zaměřeny zejména na výrobky, kde se dá předpokládat vyšší obsah látky Lilial, tj. na výrobky typu parfém (parfémy, parfémované vody, toaletní vody, kolínské vody apod.).
Tato látka se vyskytuje i v dalších kosmetických přípravcích jako jsou tělové a sprchové šampony, krémy na obličej, ruce a tělo, v šamponech na vlasy aj.

V tržní síti se stále objevují kosmetické přípravky, které mají látku butylphenyl methylpropional uvedenu v seznamu ingrediencí. Takové výrobky musí být staženy z prodeje a provedena jejich likvidace. Ve Zlínském kraji jsou prováděny průběžně kontroly výše uvedených výrobků a jejich výskyt je poměrně vysoký.

PBU 1
PBU 2

Ve Zlíně, dne 23. 3. 2023
Zpracoval: MVDr. Miroslav Jaroš a kolektiv zaměstnanců

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.