29. 11. 2022

1. prosinec – Světový den boje proti AIDS

Aktualizováno: 2. 12. 2022
world aids day

Průměrně každou minutu v roce 2021 na světě v důsledku nemoci AIDS zemřel člověk. Celkem se jednalo o 650 000 úmrtí hlášených na AIDS, a to navzdory existující účinné léčbě HIV. Infekce virem HIV zůstává i přes zásadní úsilí zdravotníků a výzkumných pracovníků téměř po 30 letech od objevení prvních případů problémem. Důvodem je jistě i skutečnost, že zatímco tři čtvrtiny všech osob žijících s HIV mají přístup k antiretrovirové léčbě, okolo 10 milionů osob jej nemá a pouze polovina dětí žijících s HIV k život zachraňující léčbě přístup má.

Světový den boje proti AIDS poprvé vyhlásila Světová zdravotnická organizace roku 1988 jako příležitost k osvětě o pandemické nemoci AIDS, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV. Smyslem je také podpora lidí žijících s HIV i uctění památky obětí této nevyléčitelné choroby.

Virus HIV napadá v organismu zejména skupinu bílých krvinek, T-lymfocytů, v nichž se množí, později je i zabíjí a snižuje tak jejich počet v těle nakaženého člověka. Výrazný pokles počtu bílých krvinek, které hrají důležitou úlohu v obranyschopnosti lidského organismu, vede k selhávání imunity a rozvíjí se v onemocnění AIDS. Člověk nakažený virem HIV však nemusí mít dlouhou dobu, třeba několik let, vůbec žádné zdravotní potíže.

V Česku žije přes čtyři tisíce lidí s HIV. Jen v roce 2020 v České republice přibylo 251 lidí s virem HIV, přičemž nemoc AIDS se rozvinula u 44 pacientů a 18 lidí na ni zemřelo. Přitom účinná prevence existuje. Testovat na virus HIV by se měli lidé, kteří provozují rizikový životní styl nebo kdokoliv, kdo měl náhodný nechráněný sex. HIV zatím totiž nedokážeme úplně vyléčit. Nicméně léčba umožňuje i HIV pozitivním lidem prožít plnohodnotný život, založit rodinu, dožít se podobného věku, jako běžná populace. U nás se HIV přenáší téměř výlučně pohlavním stykem, výjimečně při sdílení injekčního vybavení u uživatelů drog nebo steroidů. Dnes už není jedinou ochranou před nákazou HIV kondom. V případě pre-expoziční profylaxe (PrEP) jde o preventivní užívání léku, který zabrání nákaze i v případě, kdy se HIV dostane do těla. Pokud se PrEP používá správně, ochrání uživatele až na 99 %. PrEP může předepsat pouze lékař. Post-expoziční profylaxe (PEP) jsou naopak léky, které se použijí jednorázově po vysoce rizikové situaci, během které mohlo dojít k nákaze. Může jít jenom o noc strávenou s neznámým partnerem nebo také o znásilnění. Tento lék dokáže zabránit množení HIV a jeho šíření v těle. Lék je ale nutné použít nejpozději do 3 dnů od možného vystavení se viru. V Čechách je poskytován zdarma pouze obětem trestných činů a pouze v osmi HIV centrech.

Pomoc nakaženým poskytuje v České republice Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP), která vznikla koncem roku 1989 jako iniciativa ze strany blízkých, známých a rodin HIV pozitivních občanů, s cílem jim prakticky pomáhat při řešení každodenních komplikací, které infekce HIV přináší. Nyní se věnuje také prevenci a osvětě. Spolek rovněž vybudoval sociálně-azylové centrum Dům světla pro HIV+ osoby a nabízí bezplatné anonymní testování na HIV. Novinkou je také spuštění podcastu Život+, který probírá téma HIV ze všech možných pohledů.

Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně dne 29. listopadu 2022

Zdroje:
https://www.jpost.com/health-and-wellness/article-713397
https://www.hiv-komunita.cz/clanky/celosvetovy-boj-proti-aids-je-ohrozen.html
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/hiv-cesko-testovani-svetovy-den-boje-proti-aids_2112011242_ern
https://blog.givt.cz/2021/11/28/vir-ktery-trapi-i-vedce-ve-stredu-bude-svetovy-den-boje-proti-aids/
https://pixabay.com/cs/users/gdj-1086657/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=6088489″>Gordon Johnson z <a

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.