Veřejné venkovní hrací plochy a venkovní hrací plochy u škol a školských zařízení představují pro život dětí významnou roli. Zvláště děti předškolního věku zde tráví poměrně značnou část dne. Z pohledu ochrany veřejného zdraví je na venkovních hracích plochách (dále jen „VHP“) řešeno zejména pískoviště. Při nedostatečné údržbě a ochraně mohou být pískoviště znečištěna zejména výkaly zvířat, mohou se zde nacházet patologické mikroorganismy a parazité, které mohou zdraví dětí poškodit.
Legislativní požadavky jsou stanoveny v § 13 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění, ve spojení s § 40 a přílohou č. 14 tabulkou č. 1 a 2 vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch, v platném znění.
Výsledky kontrol za rok 2024:
V roce 2024 odebrala Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně napříč celým krajem na veřejných venkovních hracích plochách a venkovních hracích plochách u mateřských škol 80 dílčích vzorků na 16 pískovištích. Cílem odběru písku bylo zjistit, zda používaný písek určený ke hrám dětí není mikrobiálně či parazitárně znečištěn.
Všechna pískoviště vyhověla vybraným hygienickým limitům na parazitologické ukazatele a 14 pískovišť na vybrané mikrobiologické ukazatele. U 1 pískoviště byly zjištěny nálezy v ukazateli termotolerantní koliformní bakterie, u 1 pískoviště v ukazateli enterokoky. Na základě laboratorní analýzy rozhodla Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně na místě samém o uložení nápravného opatření u výše uvedených 2 pískovišť. Konkrétně podle § 84 odst. 1 písm. h) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, nařídila kontrolované osobě okamžitý zákaz provozu pískoviště s pozitivním nálezem do doby odstranění závady.
Při kontrole bylo dále shledáno, že pískoviště jsou zpravidla chráněna prodyšným materiálem (síťovina či dřevěné víko), pouze jedno pískoviště bylo bez zakrytí. Přímé znečištění výkaly zvířat nebylo zjištěno na žádném z kontrolovaných pískovišť. Z legislativních požadavků bylo splněno vypracování provozního řádu, oplocení a plošná výměra venkovních hracích ploch u mateřských škol.
Je nezbytné zdůraznit, aby provozovatelé venkovních hracích ploch určených pro hry děti dbali na správnou volbu vysazovaných rostlin, křovin a stromů a řádně je udržovali. Při sledování botanické skladby jsme totiž zjistili, že se zde objevují i jedovaté druhy, např. orlíček obecný, z křovin pěnišník sp., mahónie cesmínolistá, plamének sp., zimolez tatarský, břečťan popínavý, brslen evropský, pámelník bílý, ptačí zob obecný a dále ze stromů zerav západní. V některých zahradách se vyskytovaly také v určitých částech u plotu neudržované plochy s nálety a ruderálními druhy rostlin, jako jsou kopřivy, vlaštovičník větší, růže šípková, bez černý.
Kontroly poukázaly na skutečnost, že je třeba věnovat pozornost údržbě venkovních hracích ploch, zejména kvalitě písku v pískovišti, údržbě zeleně a zejména skladbě vysazovaných rostlinných druhů. V rámci kontrol proběhla edukace kontrolovaných osob.
Ve Zlíně dne 28. 8. 2024, zpracoval odbor hygieny dětí a mladistvých