Světový den úrazů si každoročně připomínáme 17. října. Byl vyhlášen Organizací spojených národů v roce 1992 jako součást širší globální kampaně na snižování úrazů a zvyšování povědomí o jejich prevenci. K úrazu můžeme přijít velice snadno jak v zaměstnání, ve škole, při sportu, tak i v běžném životě. V naprosté většině zcela zbytečně, z nedbalosti nebo podceněním. A právě proto je tak důležitá prevence.
V průměru zemře na následky úrazů v České republice asi dvacet lidí denně. Další stovky zraněných sice přežijí, ale mají doživotní následky – často v podobě omezené hybnosti. Dle údajů SZÚ připadá na každé takové úmrtí nejméně 20 případů dlouhodobější hospitalizace a 70 lékařsky ošetřených pacientů.
Co se týká úrazů, velice důležitá je prevence, a to jak aktivní tak pasivní. K aktivní prevenci patří například učit se rozpoznávat riziková místa a situace, abychom si s nimi uměli poradit. K aktivní prevenci úrazů také patří zdravý životní styl – dostatek pohybu a dobrá fyzická kondice, dodržování pitného režimu, pravidelná strava, dostatek spánku a odpočinku apod. Do pasivní prevence úrazů patří vytvoření bezpečného prostředí, např. úpravou domácího prostředí, vytvoření bezpečného prostředí v dopravě, ve městě, na dětských hřištích či školách. K pasivní prevenci řadíme i používání ochranných pomůcek při práci a sportu. Hodně lidí považuje např. ochrannou helmu při sportování či bezpečnostní pás v autě za zbytečnou věc, ale tyto ochranné pomůcky dokáží zachránit život a zmírnit následky úrazu, na což většina z nich často zapomíná.
Nedílnou částí prevence jsou také znalosti a dovednosti v poskytování první pomoci, včetně přivolání pomoci. Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte, co se může stát. Mobilní aplikace Záchranka je skvělým a rychlým pomocníkem v nouzi, který se vejde do kapsy. Pomůže vám přivolat pomoc jediným stisknutím tlačítka, díky GPS zaměří vaši polohu a záchranáři tak mohou podat efektivní pomoc. Jak aplikace funguje, jak jí nainstalovat se dozvíte na webových stránkách https://www.zachrankaapp.cz/