Světový den duševního zdraví – 10. říjen

Aktualizováno: 8. 10. 2024

Světový den duševního zdraví byl vyhlášený Světovou federací pro duševní zdraví (WFMH) poprvé v roce 1992 s cílem šířit osvětu o tématu duševního zdraví a připomenout důležitost péče a prevence duševních onemocnění. Duševní zdraví je jedním ze základních předpokladů pro kvalitní a spokojený život každého člověka. Duševní poruchy a nemoci jsou však v posledních desetiletích stále častější.

V souvislosti s tímto dnem a důležitostí šíření osvěty jsou každoročně pod záštitou Národního ústavu pro duševní zdraví ve spolupráci s neziskovými organizacemi pořádány Týdny pro duševní zdraví. Tato osvětová akce má přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím, napomoci odstraňovat dosud panující předsudky ve společnosti nebo zmírňovat ostych při vyhledání pomoci psychiatra nebo psychologa. Jedním z důležitých cílů je také šířit povědomí o možnostech a způsobech prevence těchto onemocnění a jejich léčby.

Světová federace pro duševní zdraví (WFMH) pro rok 2024 stanovila na základě veřejného hlasování hlavní téma tohoto dne: „Je čas udělat prioritu z duševního zdraví v zaměstnání“

Duševní zdraví zahrnuje emocionální, psychickou a sociální pohodu. Světová zdravotnická organizace (WHO) ho definuje jako stav pohody (wellbeing), kdy každý jedinec realizuje svůj vlastní potenciál, dokáže se vyrovnat s běžnými životními stresy, dovede pracovat produktivně a užitečně a je schopen přispívat své komunitě. Naše duševní zdraví ovlivňuje to, jak přemýšlíme, co cítíme a jak konáme, když se vypořádáváme se životem. Určuje také, jak zvládáme stresové situace, jak překonáváme těžkosti a výzvy, kterým někdy v životě čelíme, jak se vztahujeme k druhým lidem a rozhodujeme se. Zdravá sebeúcta a sebejistota zde hrají významnou roli.

Hranice mezi duševním zdravím a nemocí není jasně dána. Přechod mezi stavem zdraví a nemoci nebývá skokový. Spíše se jedná o kontinuum, mezi jehož póly se v průběhu celého svého života pohybuje každý z nás a na kterém se, jak se postupně vzdalujeme duševnímu zdraví, prohlubuje naše neschopnost fungovat ve vnějším světě a zvládat běžné situace, zátěže či vztahy. A podobně oscilujeme různě daleko od nemoci – na cestě k zotavení. Pro všechny tyto fáze a pro co nejlepší zdraví je podstatné rozumět sám sobě, naučit se vnímat svoje emoce, pracovat s nimi nejen skrze nástroje duševní hygieny, ale prostřednictvím zvládání každodennosti. Během dospívání je prospěšné osvojovat si pro to zdravé strategie a dovednosti, které souhrnně označujeme jako socio-emoční učení.

Psychicka krize kontinuum

Zdroj: https://fokus-praha.cz/co-delame/pro-sirokou-verejnost/co-je-dusevni-zdravi/

Termín psychická krize používáme pro některé psychické potíže/problémy zejména, když nabydou na své intenzitě. Psychická krize bývá reakcí člověka na náročnou životní situaci, na nějakou dramatickou změnu. Bývá provázena negativními emocemi. Jedinec se do ní dostane tehdy, klesne-li jeho resilience, střetne-li se s nějakou překážkou, kterou již není schopen zvládnout sám, případně s podporou mechanismů, které fungovaly dříve, za podpory svých blízkých, a to v relativně krátkém čase a za běžných podmínek. Akutní zvládání krizové situace trvá obvykle 4–6 týdnů. Psychická krize se projevuje selháváním jak v osobním, tak pracovním životě (např. partnerská krize, krize v zaměstnání, ve škole). Změny se dějí ve všech oblastech – v oblasti biologické (např. únava, neschopnost jíst nebo naopak nadměrná konzumace potravin, sladkého, případně alkoholu, cigaret, nekvalitní spánek), v oblasti psychické (objevují se např. smutky, deprese, pocity marnosti, obavy), v oblasti sociální (např. ubývá kontakt s přáteli, kolegy, spolužáky, jsme ve styku s nimi nepříjemní) a nesmíme zapomenout ani na oblast spirituální spojenou s hledáním a realizací smyslu vlastního života.

Duševní onemocnění představuje takový zásah do duševního zdraví, v jehož důsledku dochází k závažnému omezení schopnosti člověka cítit se dobře a být v souladu se sebou samým a se svým okolím. Podle celosvětových průzkumů Světové zdravotnické organizace (WHO) více než čtvrtina lidí zažije během dospělosti některé z příznaků duševního onemocnění. U dětí činí tento podíl v populaci kolem 20 procent. V posledních letech nicméně počet lidí se zkušeností s duševním onemocněním dále narůstá, zejména v souvislosti s globálními problémy a hrozbami.

Edukační videa Státního zdravotního ústavu v Praze:

Vnitřní harmonie – Duševní hygiena (youtube.com)

Jak zvládat stresové situace (youtube.com).

V rámci týdne zdraví, které od pondělí 7. do neděle 13. října pořádá statutární město Zlín, se můžete těšit na zajímavé přednášky, diskuze a praktická preventivní měření krevního tlaku, cholesterolu a cukru. Součástí programu budou i akce ve zlínských školách, kde se žáci a studenti seznámí s principy zdravého životního stylu a prevencí nemocí. Týden zdraví je určen široké veřejnosti a všechny akce jsou zcela zdarma. Program přehledně na www.ic-zlin.cz

Provozní doba během svátků

Vážení občané, dovolujeme si Vás informovat o úpravě provozní doby pracovišť Krajské hygienické stanice Zlínského kraje v období vánočních svátků:

Dne 23. prosince (pondělí) a dne 30. prosince 2024 (pondělí)
Budova sídla KHS ve Zlíně a všechna územní pracoviště: 8:00 – 14:00 hod.

Dne 27. prosince 2024 (pátek)
Budova sídla KHS ve Zlíně: 8:00 – 13:00 hod. Všechna územní pracoviště budou uzavřena.

Dne 31. prosince 2024 (úterý)
Budova sídla KHS ve Zlíně: 8:00 – 14:00 hod. Všechna územní pracoviště budou uzavřena.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám klidné prožití vánočních svátků a šťastný nový rok!  

S úctou
vedení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje

Důležité upozornění!

Povodňové infolinky KHS ZK v době od 8:00 do 15:00 hodin tel. 577 006 726, 573 504 117 a 577 006 747, mobilní telefonní linky 607 497 273 a 602 479 765