Mezinárodní den boje proti popáleninám byl vyhlášen, abychom si všichni připomněli, jak je důležitá prevence proti popáleninám a jiným úrazům. Popáleniny patří mezi závažná a dlouhodobá poranění, která by neměla být nikdy podceňována. Závažnost popáleninového úrazu je dána rozsahem a hloubkou postižení, věkem pacienta, lokalizací popálenin, způsobem úrazu, ale i celkovým zdravotním stavem konkrétního pacienta.
Nejčastější příčiny popálenin: Popáleniny vznikají působením vysokých hodnot tepelné energie na organismus a kůži.
Věkem se mění i příčiny úrazů popálením: U dětí do tří let jsou nejčastějšími příčinami popálenin opařeniny horkou vodou (čaj, káva, polévka, voda z rychlovarné konvice), které tvoří 60 – 70 % všech popálenin u dětí. Děti předškolního věku často strhnou ubrus s hrnkem s horkým obsahem nebo strkají prsty do elektrických zásuvek. U dětí školního věku opařenin ubývá, přibývá popálenin kvůli hoření (hry se zápalkami, hořlavinami, pyrotechnikou) a úrazů elektrickým proudem vysokého napětí (přelézání železničních vagónů, hry v blízkosti trafostanice). U dospělých to jsou hlavně pracovní úrazy zanedbáním bezpečnostních předpisů v práci. Popálení bývá způsobeno elektrickým proudem nebo manipulací s otevřeným ohněm. Závažným faktorem úrazu může být i požití alkoholu. Jednou z dalších příčin může být kouření v posteli a případné usnutí s cigaretou. U seniorů bývají časté pády na horké povrchy, vznícení oděvu, polití horkou tekutinou.
Počet popálených osob: Každý rok vyhledá v ČR lékařskou pomoc v souvislosti s popáleninovým úrazem 40 000 lidí, z toho 8 000 dětí. Z celkového počtu popálených je 80 % osob ve věku od 15 let a 20 % dětí ve věku do 15 let.
Statistika úrazů s následky popálenin: 61 % horká voda (tekutina), 24 % popálení plamenem, 3,9 % chemické popálení a poleptání, 3,4 % elektrické popálení.
Dle hloubky popáleniny řadíme do několika stupňů:
I. stupeň: Zarudnutí s lehkým otokem, popálení je bolestivé (nervová zakončení v pokožce nejsou zničena, je postižena pouze svrchní vrstva kůže – epidermis), změny jsou vratné, ke zhojení dochází spontánně bez viditelných následků během několika hodin či dní. Popálení může vzniknout přímým kontaktem s horkým zdrojem, ale i při vystavení kůže slunečním zářením.
IIa. stupeň: Puchýř, postižení je bolestivé, hojení je spontánní do dvou týdnů. Postižená je nejen svrchní vrstva kůže epidermis, ale termické zranění zasahuje i do další vrstvy kůže – dermis.
IIb. stupeň: Zasažení dermis v hlubším slova smyslu, popálení je ještě bolestivé (nervová zakončení zčásti zasažena). Postižená plocha má smíšenou barvu od červené až po voskově bílou. Rány jsou mokvající. Léčba je obvykle konzervativní, hojí se 2–3 týdny. Může vznikat hypertrofická jizva.
III. stupeň: Nekrosa, postižení kůže v celé tloušťce, případně i podkoží, proto spíše nebolí. Popálenina má žlutou až hnědou barvu, střed popáleného místa je bílý. Hojení je pomalé, nutné je chirurgické řešení s použitím kožního štěpu.
IV. stupeň: Zuhelnatění, často jsou postiženy i hluboké struktury, svaly, šlachy, fascie, kosti. Popálenina má hnědou až černou barvu a je bez citlivosti. Tento typ popáleniny je nutné řešit s pomocí kožního štěpu. Chirurgickým řešením jsou často amputace postižených končetin.
Zdroj: https://popalky.cz/popaleniny/charakter-popalenin/
První pomoc: Správně poskytnutá první pomoc může postiženému zmírnit hloubku popálení, délku jeho rekonvalescence a také míru trvalých následků. A hlavně – může zachránit život.
- Přerušte kontakt se zdrojem popálení. Hořící oděv co nejrychleji uhaste.
- Ze zasažených částí těla sundejte oblečení, přiškvařenou látku nestrhávejte.
- Okamžitě začněte postižené místo chladit (tekoucí vodou z kohoutku, ponořením do vody nebo pomocí obkladů). K chlazení nepoužívejte přímý kontakt s mraženými potravinami, ledem či sněhem – popálenina by se tak mohla ještě zhoršit.
- Chlaďte co nejdéle (desítky minut, případně do příjezdu záchranné služby) – chlazením zabráníte prohlubování popálenin a ulevíte od bolesti.
- Popálené plochy chlaďte pouze do celkového rozsahu 5 % tělesného povrchu (odpovídá velikosti 5 dlaní popáleného). V případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení organismu.
- Sundejte prstýnky, řetízky a náramky, které mohou po rozvoji otoku působit jako škrtidlo.
- Na popálenou plochu nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy. Puchýře nepropichujte ani neodstraňujte.
- Volejte záchrannou službu (155).
- Nesnažte se čerstvě popáleného dopravit do nemocnice sami – díky prožitému šoku a strachu o blízkého můžete za volantem zbytečně riskovat. Navíc se nebudete během řízení moct věnovat ochlazování popálené tkáně, což je v této poúrazové fázi důležité.
- Nezávažné povrchové popáleniny, které nevyžadují lékařský zásah, chlaďte co nejdéle (alespoň 20 minut). Poté použijte speciální náplast na popáleniny, kterou lze koupit v lékárnách – zamezí infekci a bude ránu zvlhčovat. Čerstvě popálenou tkáň ničím nemažte, s promazáváním začněte až po zhojení rány.
- Nebanalizujte ani relativně malé rozsahy a raději vyhledejte odbornou lékařskou pomoc. Každý má nárok na léčbu popálenin na specializovaném popáleninovém pracovišti (Brno, Praha, Ostrava) – seznam odborných pracovišť.
Způsob léčby popáleninového úrazu je určen lékařem podle vyvíjejícího se celkového stavu i samotné popálené plochy. Více informací na http://www.popaleniny.cz/lecba
Prevence, podcasty a edukační videa na webových stránkách organizace Popálky o. p. s. – odkaz: https://popalky.cz/videa-a-podcasty/