Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

11.duben – Světový den Parkinsonovy choroby

Aktualizováno: 19. 4. 2023

Dne 11. dubna si u příležitosti narození britského chirurga Jamese Parkinsona připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby.

parkinson

James Parkinson v roce 1817 jako první popsal příznaky tohoto onemocnění a nazval jej „obrna třaslavá“. Tento název vystihuje základní příznaky nemoci – svalovou ztuhlost a třes. Svalová ztuhlost (rigidita) brání rychlému pohybu, projevuje se ztrátou schopnosti začít pohyb, celkový hybný projev je zpomalen.

Parkinsonovou chorobou u nás trpí podle odhadů 20 až 50 tisíc lidí, přesná evidence neexistuje. Přestože si mnozí lidé myslí, že jde o nemoc seniorů, nemusí to být vždy pravda. Nejvíce se nemoc projevuje mezi 55. a 62. rokem života a až v 10 % případů se objevuje již před čtyřicítkou.
Jedná se o druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění, které provází úbytek nervových buněk v tzv. černé substanci mozku. Ta je zodpovědná za produkci dopaminu (látky potřebné k přenosu vzruchů – impulsů mezi nervovými buňkami). Nedostatek dopaminu pak způsobuje, že nemocný ztrácí kontrolu nad svým pohybem. Důvod, proč buňky odumírají, doposud neznáme.

parkinson2

V souvislosti s Parkinsonovou chorobou se mnohým vybaví charakteristický třes končetin, který se zpravidla dostavuje až v pozdější fázi nemoci. Ne každý třes však znamená, že pacient trpí Parkinsonovou nemocí. Třes typický pro tuto nemoc je převážně klidový, většinou začíná na jedné horní končetině, zvýrazňuje se strachem, rozrušením, ale i radostí.

Typická je chůze drobnými šouravými krůčky, sehnuté držení trupu. Přešlapování na místě a neschopnost se opětovně rozejít často vede k pádům. Tichá monotónní mluva, obličej bez mimiky, drobné písmo dokresluje celkový obraz plně rozvinuté choroby.
Mnoho let předtím se však objevují nenápadné příznaky jako je občasný třes, zpomalení chůze, ztuhlá záda, bolesti kloubů, chronická zácpa, neklidný spánek, deprese, poruchy čichu.
Průběh nemoci je individuální. K lékaři pak mnohé pacienty dovede až narušená motorika, která začne ztěžovat běžné každodenní činnosti jako zapínání knoflíků či odemykaní dveří.

Včasně zahájená léčba je přitom pro zkvalitnění dalšího života, kdy nemoc postupuje, klíčová. Vyléčit se toto onemocnění nedá, ale existují léky, které pomohou projevy nemoci zmírnit. Pokrokem v léčbě Parkinsonovy choroby je chirurgický výkon, hluboká mozková stimulace, která v pokročilých stadiích choroby může pacientům vrátit hybnost.

Při podezření na toto onemocnění je důležité navštívit neurologa, který zajistí potřebná vyšetření a doporučí vhodnou léčbu.

parkinson tab

Další informace a podrobnosti k Parkinsonově nemoci jsou dostupné na webových stránkách:

https://www.parkinson-help.cz/parkinsonova-nemoc
https://pece.cz/blog/vse-co-potrebujete-vedet-parkinsonove-chorobe-2.html
https://www.benu.cz/parkinson-take-druh-demence-jak-se-od-alzheimera-lisi-a-jake-priznaky-maji-spolecne?gclid=EAIaIQobChMI5quq4L__9gIVk4bVCh3vZQJBEAAYASAAEgK2AfD_BwE

Ve Zlíně, dne 11. 4. 2023
Zpracovala Mgr. Vendula Ševčíková, Ph.D.

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.