Infolinky KHS ZK v době od 8:00 do 15:00 hodin tel. 577 006 726, 577 006 747 a 573 504 117, mobilní telefonní linky 607 497 273 a 602 479 765

SZÚ – S koncem léta a návraty z dovolených přibývá dotazů na hubení štěnic. Jak zabránit šíření parazitů a zamoření domácností?

Aktualizováno: 9. 9. 2024

Cestovní ruch je jednou z hlavních příčin globální expanze štěnice domácí (Cimex lectularius). Z dovolené si tohoto krevsajícího škůdce každoročně přiveze i mnoho Čechů. Ačkoli neexistují přesné statistiky výskytu štěnic, v tomto období pravidelně zaznamenáváme nárůst dotazů jak se parazitů zbavit. Nevhodné postupy při hubení štěnic mnohou vést k jejich dalšímu šíření.

Proto Státní zdravotní ústav v Praze nově připravil Metodický pokyn Státního zdravotního ústavu pro hubení štěnice domácí, který představuje soupis správných postupů a doporučení pro širokou veřejnost i odborné společnosti.

„Při cestách se se štěnicemi můžete setkat prakticky kdekoliv, od luxusních hotelů až po nízkonákladové ubytovny. Jejich výskyt nesouvisí s hygienickou úrovní prostředí, jak se mnozí domnívají.  Je vázán na přítomnost hostitele, tedy člověka, a také na přítomnost vhodných úkrytů, jelikož se jedná o hmyz žijící převážně skrytě. Z ubytovacích zařízení se štěnice do domácností transportují nejčastěji v zavazadlech či v osobních potřebách, do kterých je naláká tělesný pach člověka. Životaschopnou populaci poté může založit dokonce jedna jediná oplozená samice, z jejíchž nakladených vajíček se líhnou další jedinci průměrně již za 7 dní,“ popisuje Ing. Terezie Arnoldová, PhD., zástupkyně vedoucího Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci (NRL DD).

Právě proto je doba návratů z dovolených a začátek školního roku obdobím, ve kterém se štěnicím tradičně dostává zvýšené pozornosti. To potvrzují i pracovníci NRL DD na základě velkého počtu dotazů veřejnosti. Lidé se zajímají především o možnosti ošetření zavazadel a správné postupy při zásahu proti štěnicím.

Je nesmírně důležité, aby se při hubení štěnic a prevenci jejich šíření postupovalo pečlivě, dle předepsaných postupů, jinak bývá takový boj zbytečný a byť jen pár přeživších jedinců dokáže rychle zamořit ošetřovaná místa znovu. Ucelený dokument, který by komplexně pojednával o problematice hubení tohoto parazita v České republice, ale dosud nebyl k dispozici. To jsme se rozhodli změnit a vydali jsme Metodický pokyn Státního zdravotního ústavu pro hubení štěnice domácí. Představuje soupis správných postupů hubení štěnic a doporučení pro širokou veřejnost i odborné firmy, ale i obecné informace o štěnicích, jejich životním cyklu či o epidemiologickém významu.  Doplněn je o názorná schémata a samozřejmostí je popis preventivních opatření, která by měla být dodržována během dovolené a po návratu z ní. Uvedeny jsou rovněž postupy pro ošetření různých předmětů, u kterých hrozí riziko přítomnosti štěnic,“ vysvětluje Ing. Terezie Arnoldová, PhD.

Jak ji poznáte?

  • Velikost: 3 mm – 8 mm.
  • Mají velmi ploché tělo.
  • Barva je proměnlivá, v průběhu jejich vývoje se mění od téměř průsvitné, přes červenou po napití krví, až po hnědočernou v dospělosti.
  • Štěnice nemají křídla, pohybují se pouze velice rychlým lezením – dospělá štěnice dokáže za jednu minutu překonat vzdálenost 1 metr.
  • Mají 3 páry nohou.
cyklus 2

Zvyklosti štěnic:

  • Samice naklade během svého života okolo 450 vajíček, která přilepuje k podkladu.
  • Vývojový cyklus štěnic je závislý na teplotě; ideální teplota pro jejich vývoj je v rozmezí 23 °C–25 °C a trvá zhruba měsíc. Při nižších teplotách je vývoj pomalejší, a při poklesu pod 15 °C se vývin zastaví.
  • Štěnice se živí pouze krví hostitele, zpravidla lidí, ale v případě nouze mohou sát i na zvířatech.
  • Krev sají výhradně v noci, zpravidla 1x za 3-4 dny a ve dne jsou schované v úkrytech.
  • Vydrží hladovět až několik měsíců, pokud v okolí není žádný hostitel.
  • Štěnice si vybírají teplá, tmavá a skrytá místa, žijí výhradně ve skupinách v hnízdech.

Pro zabránění šíření štěnic a zamoření domácností postupujte podle následujících kroků:

  • Zavazadlo po příjezdu nevybalujte v místnostech běžného denního pobytu, je doporučováno vložit jej do vany nebo ponechat na terase.
  • Věci ze zavazadla vybalujte na těchto místech a postupně vše prohlédněte.
  • Věci, které lze vyprat minimálně na 60 °C vložte do igelitového pytle, v pytli je přeneste a opatrně vložte do pračky, tak aby se zabránilo případnému úniku štěnic.
  • Je důležité zvolit program minimálně na 60 °C, jelikož pro všechna vývojová stádia štěnic začíná spolehlivá teplota pro hubení (letální teplota) od 45 °C (viz tabulka č. 2, metodický pokyn SZÚ), nižší teplota nezaručí úspěch vyhubení.
  • Vše co nelze vyprat (kosmetická taška, zavazadlo, obuv, polštář…) vložte do mrazáku – na co nejdéle můžete, ale postačí 1 den (další postupy možného ošetření, viz metodický pokyn SZÚ, kapitola č. 8. 2. 1.)
  • Nezapomeňte na to, že štěnice mohou zalézt i do elektroniky, láká je teplo, v tomto případě se doporučuje elektroniku prohlédnout, vyklepat a v případě nějakého náznaku přítomnosti štěnic důkladně vysát vysavačem a obsah sáčku vysavače následně zamrazit.

Další informace jsou k dispozici také na tomto odkazu: https://szu.cz/aktuality/dezinsekcni-firmy-hlasi-15-narust-poptavky-po-hubeni-stenic/

„Moc bych poprosila lidi, aby pokud najdou štěnice ve své domácnosti, tento nález aktivně řešili a netajili. Sice nemají žádnou povinnost hlásit jejich výskyt, ale bez okamžitého jednání a spolupráce s odbornou společností se štěnic prakticky nelze zbavit. Prvním krokem po nálezu štěnic v domácnosti je tedy kontaktování některé odborné firmy, poté je nutné vždy postupovat podle jejich pokynů. Pokud bydlíte v bytovém domě a odborná společnost doporučí informovat SVJ, určitě je na místě se sousedy komunikovat. Z rodinného domu na samostatném pozemku je přenos  do jiných domácností méně pravděpodobný. Při velmi vysokém zamoření je ale v ojedinělých případech možné, že při návštěvách můžete parazita nevědomky přenést do navštívených prostor. Tedy rozhodně netajte, že váš životní prostor napadly štěnice, myslete na své okolí a kontaktujte odbornou firmu, jelikož zbavit se štěnic svépomocí je téměř nemožné,“ apeluje na závěr Ing. Terezie Arnoldová, PhD., zástupkyně vedoucího Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci.

Zdroj: Tisková zpráva SZÚ, dne 4. 9. 2024

Odkaz na článek: https://szu.cz/tiskove-zpravy/s-koncem-leta-a-navraty-z-dovolenych-pribyva-dotazu-na-hubeni-stenic-jak-zabranit-sireni-parazitu-a-zamoreni-domacnosti/

Důležité upozornění!

Infolinky KHS ZK v době od 8:00 do 15:00 hodin tel. 577 006 726, 577 006 747 a 573 504 117, mobilní telefonní linky 607 497 273 a 602 479 765