Světový den srdce (World Heart Day) si každoročně připomínáme 29. září. Již od roku 2000 jej vyhlašuje Světová federace srdce (WHF) a Světová zdravotnická organizace (WHO). Cílem je upozornit na stále se zvyšující počet kardiovaskulárních onemocnění, jejich prevenci a léčbu.
Téma letošního Světového dne srdce nese silné poselství: „Použij srdce pro akci“. Kampaň, která se rozběhne v letech 2024–2026, vyzývá každého z nás, abychom věnovali pozornost svému vlastnímu srdci. Světový den srdce 2024 je příležitostí motivovat všechny země k vytvoření nebo posílení národních plánů zaměřených na zlepšení zdraví srdce.
Kardiovaskulární onemocnění zůstává největším světovým zabijákem – ročně si vyžádá více než 20,5 milionů životů, přičemž nejvíce obětí pochází ze zemí s nižšími a středními příjmy. Avšak naděje existuje! Až 80 % předčasných úmrtí na tato onemocnění lze předejít. Klíčem jsou malé, ale významné změny v našem každodenním životě – od toho, co jíme a pijeme, po to, jak se hýbeme a zvládáme stres. Tyto kroky mohou zásadně zlepšit naše zdraví a být významným příspěvkem v boji proti kardiovaskulárním onemocněním. Každý z nás může přispět – použij své srdce pro akci!
V České republice je srdeční onemocnění každoročně zodpovědné za přibližně 30 % úmrtí. Srdce se v klidu stahuje asi 70x za minutu a u dospělého člověka tak přečerpá veškerou krev, přibližně 5 litrů. Aniž bychom si to uvědomovali, nepřetržitě pro nás pracuje celý život.
Zdraví našeho srdce úzce souvisí s životním stylem. Jak můžeme o srdce pečovat se dozvíme na stránkách SZÚ Praha – odkaz https://szu.cz/aktuality/zdravi-naseho-srdce-uzce-souvisi-s-zivotnim-stylem-jak-muzeme-o-srdce-pecovat/
Jak se o své srdce starat? Pohyb je pro naše srdce velmi důležitý. Zkusme denně ujít 8 až 10 tisíc kroků, když je to možné, nahoru využijme místo výtahu schody. Zařaďme alespoň 25 minut intenzivního pohybu 3x týdně. Při krátké pracovní poradě nebo prezentaci je lepší zůstat stát nebo chodit a během dne se několikrát protáhnout.
Srdci prospěje každý den vláknina z celozrnných potravin a zeleniny. Při vaření zkusme méně solit, alkoholické nápoje, polotovary a uzeniny raději vynechávejme. Každý den si dopřejeme 3 porce zeleniny a 2 porce ovoce a vypijeme 1,5 litru neslazených nápojů.
Do svého jídelníčku aspoň 2x týdně zařaďme luštěniny a zelenou listovou zeleninu. Denně si dopřejeme hrst ořechů či pomletých semínek. Používejme olivový olej do salátů a řepkový olej na tepelnou úpravu. Minimálně jednou týdně si dopřejme tučné ryby.
Denně bychom měli spát 6 až 8 hodin. Ticho, tma, teplota 16-19 stupňů a dobře vyvětraná místnost podporují kvalitní spánek. Vyvarujme se modrému světlu 2-3 hodiny před spánkem.
Kouření představuje pro srdce enormní zátěž. Nikotin z jedné cigarety zúží tepny v srdci na 20 minut a zhorší tak jeho prokrvení, zvýší srdeční tep a krevní tlak. Když přestanete kouřit, už za 20 minut po poslední cigaretě klesne krevní tlak a sníží se srdeční tep. Za 8 až 12 hodin se zvýší hladina kyslíku v krvi. Za 2 dny se zlepší čich a chuť. Po 3 měsících se zlepší krevní oběh a funkce plic.
Psychika je pro naše zdraví velmi důležitá. Rozdávejme kolem sebe úsměvy, koutky zvednuté nahoru spustí automaticky vyplavení endorfinů z mozku. Jeden den v týdnu se zkusme obejít bez sociálních sítí. Dopřejme si společné zážitky s rodinou a přáteli i čas na naše zájmy a záliby. Naše srdce zaplesá.
Navštěvujme 1x za 2 roky svého praktického lékaře a kontrolujme svůj krevní tlak. Udržujme si pokud možno obvod pasu u mužů do 94 cm a u žen do 80 cm.
A jak zvýšit svou psychickou odolnost? Každý den si poznamenejme 3 situace, kdy jsme se cítili dobře. Nezaobírejme se minulostí, ale zaměřme se na budoucnost. Naučme se říkat příležitostem ano. I malá změna životního stylu má nejen pro naše srdce smysl.
Zajímavosti o srdci
- Ročně srdce udeří téměř 38 milionkrát, přičemž ženské srdce bije rychleji.
- Ženské srdce váží okolo 300 gramů, mužské dokonce kolem 350 gramů.
- Lidské srdce je velké jako zatnutá pěst dospělého člověka.
- Zdravé srdce přepumpuje cca 5 litrů krve za minutu, tedy přibližně 7 000 litrů krve denně.
- První úspěšnou operaci srdce provedli lékaři v roce 1896 a první transplantace srdce byla u člověka provedena v roce 1967 v Kapském městě.
- Srdce může tlouci i mimo tělo, má totiž vlastní elektrický impulz.
- Nejvíce infarktů je na Štědrý den.
- Infarkt postihne v České republice denně asi 60 lidí, nejčastěji mezi šestou a dvanáctou hodinou dopoledne.
- Práce srdce spotřebuje až 10 % celkové spotřeby kyslíku.
- Průměrně trvá 45 sekund, než krev oběhne ze srdce po celém těle.
- U plodu začíná srdce bít již ve třetím týdnu.
- v ČR trpí hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem 30 % lidí.
- Nejtěžší srdce má plejtvák obrovský, které váží až 700 kg.
- Opravdu je možné mít zlomené srdce – říká se tomu syndrom zlomeného srdce a může mít obdobné příznaky jako infarkt, ale je způsoben návalem stresových hormonů z emocionálního nebo fyzického stresu.
- Hudba, kterou posloucháte, může ovlivnit tlukot vašeho srdce.
- Pokud byste natáhli cévní systém, jeho délka by dosahovala přes 111 000 km.
- Nejstarší známý případ srdeční choroby byl rozpoznán u pozůstatků 3 500 let staré egyptské mumie.