Ministerstvo zdravotnictví společně se Státním zdravotním ústavem situaci ve výskytu onemocnění mpox (opičích neštovic) v Africe monitoruje, stejně tak jako Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, které v současné době hodnotí celkové riziko této nákazy pro obyvatelstvo EU/EHP jako nízké.
Systém surveillance mpox je v ČR nastaven již od roku 2022, kdy byl zaznamenám první neobvyklý výskyt tohoto onemocnění. V této souvislosti byl vypracován „Doporučený postup při výskytu případů onemocnění opičími neštovicemi,“ který MZ ČR připravilo ve spolupráci se SZÚ v Praze a experty dotčených odborností. Doporučený postup je ke stažení níže:
SZÚ Praha – Doporučený postup při výskytu případů onemocnění opičími neštovicemi.
V případě, že se chystáte vycestovat do oblastí, kde je aktuálně hlášen výskyt mpox (Outbreak Report, 30 July 2024: Mpox Situation in Africa – Africa CDC), doporučujeme konzultovat vhodnost očkování a dalších preventivních opatření proti mpox v centrech očkování a cestovní medicíny. Očkování proti mpox se provádí na vybraných místech, jejichž seznam naleznete zde:
Další doporučení budou vycházet na základě připravovaného rychlého hodnocení rizika Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí a doporučení Světové zdravotnické organizace, které očekáváme, dle sdělení generálního ředitele WHO, v příštích dnech.
Doplňující informace:
- Mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC) vyhlašuje WHO v případech, kdy se jedná o mimořádnou událost, o níž je rozhodnuto, že představuje riziko pro veřejné zdraví jiných států v důsledku mezinárodního šíření nákazy a potenciálně vyžaduje koordinovanou mezinárodní reakci. V případě MPOX byla mimořádná událost vyhlášena v roce 2022, kdy se onemocnění mpox rozšířilo i do zemí mimo africký region (ukončeno 2023).
- Vývoj počtu případů a další epidemiologické ukazatele jsou dostupné na webu Světové zdravotnické organizace: 2022-24 Mpox (Monkeypox) Outbreak: Global Trends (shinyapps.io)
- Podle zprávy Africa CDC Epidemic Intelligence Report vydané 9. srpna 2024 ( Africa-CDC-Epidemic-Intelligence-Report-09Aug24.pdf) bylo v Africe v roce 2024 hlášeno celkem 17 541 případů mpox, z toho 2 822 potvrzených případů a 517 úmrtí (ze 13 členských států Africké unie). Těmito členskými státy jsou Burundi, Kamerun, Středoafrická republika , Republika Kongo, Pobřeží slonoviny, Demokratická republika Kongo (DRK), Ghana, Libérie, Keňa, Nigérie, Rwanda, Jihoafrická republika a Uganda.
- Podle dat WHO bylo od roku 2022 do konce července 2024 hlášeno ze 116 zemí světa 99 176 potvrzených případů neštovic, včetně 208 úmrtí.
- V zemích EU/EHP bylo k 6. červenci hlášeno 22 658 potvrzených případů mpox z 29 zemí. EU/EHP nehlásily žádné případy způsobené MPXV Clade I.
- V ČR bylo v letošním roce hlášeno celkem 12 případů onemocnění mpox.
- Dle dat WHO je 96,4 % (87 189/90 410) případů s dostupnými údaji jsou muži, z toho převážně MSM. Stejně jako ECDC, tak i WHO, hodnotí u této skupiny riziko jako střední, tj. vyšší než pro běžnou populaci, které je pro občany EU hodnoceno jako nízké.
- Nejčastější klinické projevy – mpox začínají horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad a vyčerpáním a dochází ke zduření lymfatických uzlin (lymfadenopatie). Během 1 až 3 dnů (někdy i déle) po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka (neštovice), která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla. Vyrážka prochází různými fázemi vývoje a může se podobat planým neštovicím nebo syfilis. Onemocnění obvykle trvá 2–4 týdny, kdy se většina lidí uzdraví. Léčba je převážně symptomatická a podpůrná, zahrnuje podávání antipyretik, případně analgetik, antihistaminik a lokální ošetření eflorescencí. V případě bakteriální superinfekce mohou být potřebná antibiotika. U pacientů se závažným průběhem či těžkým imunodeficitem mohou být zvažována antivirotika.
Zdroj: MZ ČR, poslední aktualizace 22. 8. 2024