Blíží se období spojené se zvýšeným počtem respiračních nákaz v populaci, včetně onemocnění chřipkou. Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění, nejčastěji se přenáší kapénkami vzduchem, které vykašlává nebo vydechuje nemocný člověk, ale nakazit se lze i kontaminovanýma rukama, které se dotknou obličeje. Začíná náhle vysokou horečkou, často s třesavkou, nemocného bolí svaly, klouby, hlava a zakrátko začne kašlat. Řada z nás si chřipku zaměňuje s běžným nachlazením, ale jedná se o závažné onemocnění, které může probíhat s komplikacemi a v krajním případě může dojít i k úmrtí.
Závažný průběh a komplikace hrozí zejména seniorům nad 65 let a chronicky nemocným, ale závažně může probíhat i u mladého jinak zdravého člověka. Důležité je nepodceňovat svůj zdravotní stav a onemocnění řádně doléčit.
Mezi lidskou populací se šíří chřipkové viry typu A, B, C. Pro chřipku typu A je typický průběh v explozivních epidemiích. Chřipka typu B probíhá spíše v lokálních, pomaleji se šířících epidemiích. Chřipka typu C se vyskytuje pouze sporadicky a vyvolává mírná onemocnění.
V období chřipkové epidemie by se lidé měli vyhnout místům s vysokou kumulací osob (nákupní centra, kina, MHD, obchody) a kontaktu s nemocnými. Důležité je opakovaně si mýt ruce, popřípadě používat dezinfekční gely na ruce na alkoholové bázi. Riziko přenosu viru chřipky prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů se sníží i tím, že se nebudete dotýkat rukama obličeje a mnout si oči. Je vhodné jíst pestrou stravu, zvýšit přísun vitamínů ve formě ovoce a zeleniny, dbát na přiměřenou fyzickou aktivitu, dostatečný spánek a otužovat se. Dále se doporučuje často větrat místnosti, ve kterých pobýváte.
Nejúčinnější ochranou proti nákaze chřipkou je očkování, které se doporučuje zejména osobám nad 65 let věku a osobám s chronickým onemocněním dýchacího systému, onemocnění srdce a cév, onemocnění ledvin, diabetikům, osobám s nedostatečným imunitním systémem. U těchto osob je vakcína hrazena z prostředků zdravotního pojištění. Očkování je vhodné i u žen, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny, u osob, které pečují o chronicky nemocné či žijí s nimi ve společné domácnosti.
Je potřeba si uvědomit, že onemocnění nepřináší jenom zdravotní důsledky, ale také finanční při pracovní neschopnosti či mezilidské při závažném onemocnění člena naší rodiny. Z toho důvodu je potřeba se zamyslet nad tím, proč očkovat sebe i své blízké.
Očkování je potřeba opakovat každoročně, protože se chřipkové viry každoročně mění. To je důvodem, proč se očkovací látka každoročně přizpůsobuje novým kmenům. Nejvhodnější doba k očkování proti chřipce je nyní, tj. od konce září do listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky ještě před možným příchodem chřipkové epidemie.
Aktuální informace o výskytu respiračních onemocnění ve Zlínském kraji, respektive aktuální údaje o nemocnosti akutními respiračními onemocněními ve Zlínském kraji jsou dispozici na webových stránkách v odkaze https://www.khszlin.cz/respiracni-onemocneni/
Lékaři důrazně radí: Očkujte se. Respiračních onemocnění v Česku rapidně přibývá – více v reportáži na https://cnn.iprima.cz/pocet-respiracnich-onemocneni-vcetne-covidu-rychle-roste-varuji-lekari-doporucuji-ockovani-449888