Oslavy Silvestra a Nového roku jsou velmi často spojovány s efekty zábavní pyrotechniky, ale i to má svá pravidla.
- Zábavní pyrotechnika nepatří do rukou dětem.
- Neodpalujeme ji pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek.
- Pro odpalování pyrotechnických předmětů zvolíme volná prostranství, neodpalujme je v uzavřených prostorech, v blízkosti aut a zástavby. I zbloudilá světlice může zapálit například obložení balkonu či jiné hořlavé materiály.
- Pyrotechnické předměty odpalujeme v dostatečné vzdálenosti od osob i zvířat, abychom zamezili zraněním nebo případnému poškození sluchu.
V některých obcích upravuje místo a čas používání zábavní pyrotechniky obecně závazná vyhláška. Zrovna tak zákaz používáni pyrotechnických výrobků je v pravomoci jednotlivých obcí na základě obecně závazných vyhlášek.
Co když přeci jen začne hořet?
Pokud přes všechna bezpečnostní opatření k požáru dojde, zachováváme chladnou hlavu. Můžeme se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však neelektrické přístroje či věci napojené da elektřiny). Vždy dodržujme pokynů výrobce. V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Pokud zjistíme, že požár sami nemůžeme uhasit, zavoláme hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.
Zdroj: HZS ČR – odkaz https://hzscr.gov.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-2024-listopad-advent-vanoce-a-silvestr-predejdeme-nebezpeci.aspx