Stránka prochází změnou designu, za dočasné komplikace s omlouváme.

9. září – Světový den první pomoci

Aktualizováno: 20. 9. 2023

Světový (dříve „Evropský“) den první pomoci, který propaguje důležitost znalosti první pomoci, se od roku 2000 koná vždy druhou sobotu v září a vyhlašuje jej Mezinárodní federace červeného kříže na červeného půlměsíce. V letošním roce tento den připadá na sobotu 9. září a nese téma „První pomoc v digitálním světě“. Zdůrazňuje důležitost začlenění digitálních technologií a inovací do výuky první pomoci od kojenců a dětí až po starší dospělé.

Česká republika s moderní dobou neztrácí krok. Český červený kříž a Zdravotnická záchranná služba ČR vytvořili aplikace, které laikům s poskytnutím první pomoci pomáhají.

prvnipomoc1

Aplikace Českého červeného kříže „První pomoc v mobilu“, slouží nejen jako příručka první pomoci s radami ke zvládnutí různých situací od srdečního infarktu přes zlomeniny až po každodenní drobné poranění, ale dá se využít i jako praktický rádce pro chvíle, kdy jde o každou sekundu, protože součástí aplikace jsou i postupy urgentní první pomoci krok za krokem, včetně krátkých videí. Tísňovou linku může uživatel vytáčet stisknutím jediného tlačítka. Jsou zde uvedeny i rady, jak se chovat při mimořádných událostech typu povodní, extrémního počasí nebo třeba při chřipkové epidemii.

prvnipomoc2

Mobilní aplikace „Záchranka“ pomáhá záchranářům zejména s nahlašováním polohy zraněných a je připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby. Po stisknutí nouzového tlačítka vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Právě lokalizace volajícího může být jedním z největších oříšků při příjmu tísňového volání, zejména při pohybu v neznámem terénu, na silnicích, v horách, či odlehlých místech. V případě potřeby při volání záchranné služby může následkem toho dojít ke zpoždění při poskytnutí pomoci. Kromě usnadnění lokalizace zraněného nabízí také interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci, seznam nejbližších pohotovostí, či lékáren. Aplikace je podporována a doporučena záchrannými službami na celém území ČR, v Rakousku, Maďarsku i Horskou službou na Slovensku a je přímo napojena na systémy záchranných služeb v celé ČR.

Každý z nás se někdy může ocitnout v ohrožení života, a proto bychom neměli být k pomoci druhým lhostejní. Jde však o velmi stresové situace, při nichž často nevíme, jak zareagovat a co přesně dělat, mobilní aplikace nám tyto situace pomohou lépe zvládnout.

Ve Zlíně dne 8. 9. 2023
Zpracovala Petra Žídková

Zdroje:
https://www.globalfirstaidcentre.org/world-first-aid-day-2023-toolkit-available/
https://www.cervenykriz.eu/svetovy-den-prvni-pomoci
https://www.cervenykriz.eu/prvni-pomoc-v-mobilu
https://zachrannasluzba.cz/aplikace-zachranka/

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.