Každoročně si 28. července připomínáme Světový den boje proti hepatitidě, který iniciovala Světová zdravotnická organizace (WHO) na počest Barucha Samuela Blumberga. Tento významný americký lékař a vědec objevil virus hepatitidy B, přispěl k vytvoření diagnostického testu a vyvinul vakcínu proti této nebezpečné chorobě, za což byl oceněn Nobelovou cenou za medicínu. Smyslem této akce je zvýšit obecné povědomí o virové hepatitidě a připomenout možnosti prevence.
Mottem letošního Světového dne hepatitidy je „Je čas jednat“. Zdůrazňuje potřebu spolupráce s cílem rozšířit přístup k diagnostice a léčbě v jednotlivých zemích, aby se celosvětově snížil dopad hepatitidy.
Virové hepatitidy představují celosvětový problém. Každý rok v důsledku tohoto onemocnění zemře 1,3 milionu lidí. A nová data Světové zdravotnické organizace ukazují, že počet úmrtí stoupá. Každý rok se objeví více než 2 miliony nových případů. Více než 300 milionů lidí žije s hepatitidou, která je také hlavní příčinou rakoviny jater.
Hepatitida je zánět jater, nejčastěji způsobený virovou infekcí. Často se nepřesně označuje jako „žloutenka“, jedná se ovšem pouze o jeden z příznaků onemocnění, při kterém dochází ke žlutému zabarvení kůže, sliznic, či očního bělma. Existuje několik druhů hepatitidy označovaných jako typy A, B, C, D a E. Nicméně pozornost ECDC (Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí) a WHO (Světové zdravotnické organizace) je zaměřena především na hepatitidy B a C, které jsou závažné z hlediska přechodu do chronicity. U neléčených osob vzniká riziko následného vzniku cirhózy a hepatocelulárního karcinomu.
Způsob přenosu je u jednotlivých typů hepatitid odlišný. Virová hepatitida A (neboli „nemoc špinavých rukou“) se nejčastěji přenáší prostřednictvím kontaminovaných potravin, znečištěné vody, či rukou. Virová hepatitida E pak zejména při konzumaci nedostatečně tepelně upravených potravin (vepřové maso, zabijačkové produkty, mořské plody, …). Virová hepatitida B, C a D se přenáší pohlavním stykem, krví nebo z matky na dítě při porodu.
Před virovými hepatitidami se můžeme chránit hned několika způsoby. Jedním z nejdůležitějších opatření je důsledná osobní hygiena, resp. správné mytí rukou, a to nejen u zdravotníků, ale i u každého z nás, dále dostatečná tepelná úprava potravin, vyhýbání se rizikovému chování (jako je užívání drog, nechráněný pohlavní styk, invazivní výkony v zemích s nižším hygienickým standardem), ve vyspělých zemích je prováděno také testování dárců krve, testování v případě rizikového sexuálního chování či poranění o neznámou jehlu, také funguje tzv. výměnný program pro injekční uživatelé drog. Existuje i očkování proti virové hepatitidě B, které je zařazeno mezi povinná očkování v rámci očkovacího kalendáře dětí a očkování proti virové hepatitidě A.
Možností chránit se před infekční hepatitidou je hned několik, bohužel si řada z nás neuvědomuje, jakým nebezpečím mohou virové hepatitidy být a prevenci podceňujeme.
Ve Zlíně dne 18. 7. 2024
Zpracovala Ing. Petra Žídková, DiS.
Použité zdroje:
https://www.worldhepatitisday.org
https://www.nzip.cz/vyhledavani?query=hepatitida
https://www.nzip.cz/clanek/49-zloutenka-hepatitida-typu-a
https://szu.cz/aktuality/28-cervence-si-kazdorocne-pripominame-svetovy-den-hepatitidy/