Dne 25. dubna si připomínáme Světový den boje proti malárii, jehož cílem je zvýšit povědomí o malárii, podpořit prevenci, léčbu a výzkum s cílem eliminace této nebezpečné nemoci. Tento den byl vyhlášen Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) v roce 2007 a každoročně připomíná globální snahy v boji proti malárii.

Malárie je infekční onemocnění způsobené parazity rodu Plasmodium, které přenášejí komáři rodu Anopheles. Parazit napadá červené krvinky a játra, což způsobuje horečky, zimnici, bolest hlavy a únavu. V těžších případech může malárie vést k selhání orgánů nebo smrti. Onemocnění je endemické v tropických a subtropických oblastech, především v subsaharské Africe. Každý rok onemocní více než 200 milionů lidí, přičemž přibližně 400 000 lidí, většinou děti do 5 let, na malárii zemře.
Prevence zahrnuje používání moskytiér, repelentů, užívání antimalarických léků a odstranění stojaté vody, kde se komáři množí. V roce 2021 byla schválena první vakcína proti malárii, RTS,S/AS01, která prokázala účinnost při prevenci infekce, ale není stoprocentně účinná.
Světový den malárie je příležitostí k posílení boje proti této nemoci. Každý rok je vybráno specifické téma, například „Zero malaria starts with me“, které zdůrazňuje roli jednotlivců v eradikaci malárie. Po celém světě se konají informační kampaně, sbírky a akce zaměřené na šíření povědomí o prevenci a léčbě.
Malárie byla známa už ve středověku, ale až v roce 1897 britský lékař Ronald Ross objevil, že ji přenášejí komáři, což vedlo k rozvoji preventivních opatření. Ross za tento objev získal v roce 1902 Nobelovu cenu.
Více informací na stránkách WHO – odkaz https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/malaria nebo https://www.who.int/campaigns/world-malaria-day/2025
Zpracovala: Nela Michálková – KHS ZK, podpora zdraví a zdravotní politika