14. 11. 2022

13. listopad – Mezinárodní den nevidomých

Mezinárodní den nevidomých
Aktualizováno: 21. 11. 2022

Mezinárodní den nevidomých byl vyhlášen poprvé již v roce 1946. Připomínáme si jej 13. listopadu, kdy se roku 1745 narodil Valentin Haüy, zakladatel prvního výchovného a vzdělávacího ústavu v Paříži a zároveň první učitel a vychovatel, který svůj život zasvětil nevidomým dětem. Smyslem těchto dnů je osvěta veřejnosti zaměřená na odlišnosti lidí žijících s tímto hendikepem.

Zrak je nejvytíženějším lidským smyslem. S přibývajícími roky přirozeně dochází ke změnám v lidském organismu, s čímž může být spojena i porucha zraku. Zrak mohou ovlivnit vlivy fyzikální nebo infekční, případně také chronické choroby. O zrak můžeme přijít následkem nemoci i úrazu. Pro nevidomé je složitá každá samozřejmost, nad kterou ostatní nepřemýšlí. Množství podnětů je najednou mnohem menší.

Dle statistik Světové zdravotnické organizace každou minutu oslepne na světě až 10 lidí – 9 z nich jsou dospělí. Stejně jako ve světě i v České republice počet slepých stále mírně roste. Přibývá těch, kteří se narodili zdraví a o svůj zrak přišli až během života. Po celém světe je dnes 285 miliónů lidí s těžkým postižením zraku, z toho 39 miliónů zcela nevidomých. V České republice registrujeme kolem jednoho procenta zrakově postižených lidí, tedy slepých a slabozrakých. Vážné problémy s viděním má asi 100 tisíc lidí, zcela nevidomých je zhruba 19 tisíc. Za těžce zrakově postižené přitom bereme ty, kterým k normálnímu životu nestačí dioptrické brýle a jejich potíže jsou mnohem vážnější.

Důležité je o svůj zrak pečovat, dodržovat zdravou životosprávu a preventivně navštěvovat očního lékaře. Preventivní prohlídka u očního lékaře by u lidí mladších 40 let měla probíhat 1x za 3 roky, mezi 40. a 60. rokem pak 1x za 2 roky a osoby starší 60 let by měly na oční kontrolu docházet každý rok.

Mezi nevidomými je řada hudebně i jinak nadaných osobností jako Stevie Wonder, Ray Charles, Andrea Bocelli nebo Helen Keller.

md nevidomych
Zdroj: https://epochaplus.cz/jak-a-kdy-* 1

Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně dne 7. listopadu 2022

Zdroje:

https://www.acmepece.cz/2019/11/14/mezinarodni-den-nevidomych/
https://radiozurnal.rozhlas.cz/13-listopad-mezinarodni-den-nevidomych-6346857
https://prazsky.denik.cz/ctenar-reporter/mezinarodni-den-nevidomych-20201115.html
* https://epochaplus.cz/jak-a-kdy-se-zrodilo-braillovo-pismo/

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.