Výskyt klíšťové meningoencefalitidy ve Zlínském kraji v roce 2022

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně eviduje v průběhu několika let významný vzestup v počtu onemocnění klíšťovou encefalitidou zejména v okrese Vsetín. V roce 2022 jsme ke dni 22. 11. 2022 zaznamenali ve Zlínském kraji 58 laboratorně potvrzených případů onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou, přičemž 41 pacientů uvedlo v epidemiologické anamnéze přisátí klíštěte z lokalit:
2x z lokality mimo Zlínský kraj – Jevíčko (okr. Svitavy), Břežany (okr. Rakovník) a 39x z lokalit ve Zlínském kraji:
Bojkovice, Bystřička, Halenkov (2x), Horní Bečva, Hovězí, Huslenky, Jarcová (3x), Jaroslavice, Jarošov, Karolinka (2x), Kateřinice, Komňa, Luhačovice, Návojná, Nový Hrozenkov, Oznice, Podlesí, Přečkovice (2x), Rokytnice, Rožnov pod Radhoštěm (3x), Růžďka, Šarovy, Uherský Brod, Valašská Bystřice (2x), Valašská Polanka, Velké Karlovice (2x), Vsetín (2x), Zašová a Želechovice nad Dřevnicí.
Onemocnění probíhá pod různým klinickým obrazem od inaparentní infekce (bez projevů onemocnění) přes lehkou formu až po závažné onemocnění nervového systému. K přenosu nákazy dochází přisátím infikovaného klíštěte. Možný je také přenos konzumací nepasterizovaných (tepelně nezpracovaných) mléčných výrobků. Inkubační doba činí obvykle 7–14 dní.

Klíšťata mají ráda teplé a vlhké počasí, proto je jejich výskyt nejvyšší ve dvou obdobích, a to na přelomu května a června, a dále v měsíci září. Typickým biotopem klíštěte jsou zejména okraje listnatých a smíšených lesů, porosty na okraji vodních toků. Často se vyskytují na loukách (hlavně na neudržovaných), okrajích polních a lesních cest, ale i v parcích a v zahradách.
Předpověď aktivity klíšťat vydává Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika.
http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/predpoved-aktivity-klistat
Nejúčinnější ochranou proti onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou je očkování. Očkovat se lze v průběhu celého roku, ale nejvhodnější doba k očkování je nyní, tj. v chladných měsících roku, aby byla zajištěna ochrana již před nástupem sezóny klíšťat. Očkují praktičtí lékaři pro děti a dorost, praktičtí lékaři pro dospělé i očkovací centra.

Léčba onemocnění je pouze symptomatická, není k dispozici účinné antivirotikum, a proto je velmi vhodné zvážit očkování, aby se předešlo závažným následkům po proběhlém onemocnění.
Ve Zlíně dne 22. 11. 2022 zpracovaly MUDr. Vlasta Fojtíková, MUDr. Jana E. Hošková