Diabetes se dnes označuje za civilizační onemocnění. Základní příčinou cukrovky je neschopnost organismu produkovat nebo efektivně využívat životně důležitý hormon inzulín, který snižuje hladinu cukru v krvi.
Světový den diabetu vyhlašovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a Mezinárodní diabetickou federací (IDF) si každoročně připomínáme 14. listopadu, v den narození jednoho z objevitelů inzulinu, kanadského lékaře, sira Fredericka Bantinga. Ten za svůj objev získal v roce 1923 Nobelovu cenu udělovanou za fyziologii a medicínu. Již roku 1922 byl inzulín poprvé podán teprve čtrnáctiletému chlapci, jenž se tak stal prvním léčeným diabetikem na světě. Cílem osvěty je zvýšení povědomí o všech typech cukrovky, podpora programů prevence cukrovky 2. typu, ale také potřeba informovat o tom, že ani dnes nemají milióny lidí s diabetem na celém světě přístup k péči včetně inzulínu.
V České republice trpí diabetem téměř každý desátý obyvatel. Další více než 2 % lidí o své nemoci neví. Přitom v 95 % všech případů se jedná o diabetes mellitus 2. typu, tedy variantu, kterou je do značné míry možné odvrátit správnou prevencí. Onemocnění postihuje nejen starší populaci, ale i střední věkovou skupinu. S věkem však počty nemocných rostou. Lidé nad 65 let tvoří více než 20 % diabetiků. Každoročně 20-30 tisíc lidí s diabetem umírá. A ačkoli cukrovka nemusí být přímou příčinnou těchto úmrtí, vždy komplikuje zdravotní stav jednotlivce.

Nejvyšší stupeň rizika znamená takzvaný prediabetes, což je mírné zvýšení hodnot glukózy nad normální hodnotu. Pacienti s touto diagnózou mají trvale vysoké riziko (až 70 %) rozvoje cukrovky 2. typu. Pacientům je často diabetes diagnostikován až v pozdějších stádiích onemocnění. Existuje přitom řada rizikových faktorů, kterým lze předcházet správnou prevencí. V případě diabetu 2. typu se jedná o úpravu výživy, udržování přiměřené tělesné hmotnosti a fyzické aktivity.
Diabetes není jen dědičné onemocnění, a proto by se měli mít na pozoru i ti, kteří nemoc v rodině nemají. Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév.
Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně dne 9. listopadu 2022
Zdroje:
https://www.fnusa.cz/svetovy-den-diabetu-i-pres-covid-nezapominejme-na-prevenci/
http://www.szu.cz/14-listopad-svetovy-den-diabetu-1
https://www.janssen.com/czech/svetovy-den-diabetu-world-diabetes-day
http://www.szu.cz/zhruba-milion-cechu-trpi-cukrovkou-a-nemocnych-neustale
https://www.cukrpodkontrolou.cz/cukrovka/
https://www.ikem.cz/cs/diabetes-mellitus-cukrovka/a-2654/
https://pixabay.com/cs/users/stevepb-282134/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=528678