Světový den ledvin byl poprvé vyhlášen v roce 2006 Mezinárodní nefrologickou společností (International Society of Nephrology) a Mezinárodní federací nefrologických společností (International Federation of Kidney Foundations). Od té doby si jej každoročně připomínáme druhý čtvrtek v březnu, což letos připadá na 14. března. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí veřejnosti o primární prevenci, rizikových faktorech, nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby. Letos je tato akce vedena pod heslem „Mějte zdraví ve svých rukou“ a zdůrazňuje důležitost zdravého životního stylu jako nejlepší prevence onemocnění ledvin.
O ledvinách je obecně známo, že čistí krev od odpadních látek. Kromě toho však ledviny hrají důležitou roli i v udržování vodní a elektrolytové rovnováhy, regulaci krevního tlaku a udržování acidobazické rovnováhy. Podílejí se také na tvorbě některých hormonů. Tuto širokou škálu úkolů mohou ledviny plnit pouze díky své důmyslné vnitřní struktuře. Ledviny jsou velmi důležitým orgánem, jehož význam si lidé často uvědomí až v okamžiku, kdy přestane správně fungovat.
Až 10 % populace se léčí s chronickým onemocněním ledvin. O onemocnění svých ledvin neví 40 % pacientů až do chvíle, kdy s akutními problémy navštíví lékaře. Chronická onemocnění ledvin v raném stadiu často nemívají žádné příznaky a nezpůsobují potíže. Člověk může ztratit až 90% funkce ledvin, aniž by měl jakékoliv příznaky.
V pokročilém stadiu patří mezi příznaky chronického onemocnění ledvin: otoky v oblasti očních víček, kotníků a dolních končetin, únava, snížená výkonnost, poruchy soustředění, ztráta chuti k jídlu či jiné zažívací potíže, pocení, snížená tvorba moči až zástava močení. V některých případech naopak – zvýšené močení – více než 2 500 ml/24h, časté močení v nočních hodinách.
Co tedy můžeme pro své ledviny udělat?
- Udržovat se v kondici, být aktivní – udržíte si tak ideální tělesnou hmotnost, snížíte krevní tlak a tím i riziko chronického onemocnění ledvin. U dospělých se doporučuje minimálně 30 min. denně svižné chůze nebo 150 min. cvičení střední intenzity týdně. U dětí (6-17 let) minimálně 60 min. aktivního pohybu denně.
- Jíst zdravou stravu a dbát zejména na omezení příjmu soli, které je v naší stravě nadbytek. Dosolovat jídlo max. 1 g soli za den, což odpovídá špičce čajové lžičky, protože další sůl přijímáme z již hotových potravin a celkové množství přijaté soli za den by nemělo přesáhnout 5 g. Dobré nejen pro ledviny je omezit konzumaci jednoduchých cukrů, preferovat celozrnné pečivo a těstoviny, zeleninu syrovou i tepelně upravenou, ovoce. Zelenina by měla zabírat polovinu plochy talíře u každého denního jídla.
- Dodržovat dostatečný příjem tekutin – v případě normální potřeby tekutin bychom měli vypít 7 – 8 skleniček tekutin, což odpovídá přibližně 2 l tekutin denně. V závislosti na fyzické aktivitě, vnějších klimatických podmínkách, akutních horečnatých onemocnění, aj. zvyšte příjem tekutin. Vhodnými nápoji jsou: voda z kohoutku (ochucená citrónem, bylinkami, ovocem), neslazené minerální vody – střídat různé druhy, ředěné džusy a ovocné šťávy (alespoň 1:1), ovocné čaje, neochucené mléko.
- Nekouřit – kouření nejen tabákových výrobků poškozuje cévy a zpomaluje tok krve ledvinami, což snižuje jejich funkci a zvyšuje riziko poškození. Při kouření vzniká více než 7 000 chemických látek, z toho více než 165 způsobuje nádorová onemocnění.
- Nepít alkohol – protože alkohol je karcinogen 1. třídy. Žádná dávka alkoholu není pro lidský organismus bezpečná.
- Nepoužívat pravidelně volně prodejné léky proti bolesti a zánětu – mohou poškodit ledviny. Pokud už nějakým onemocněním ledvin trpíte, vždy se před užíváním takovýchto léků poraďte se svým lékařem.
- Nezapomínat na pravidelné lékařské prohlídky, při kterých Vám lékař mimo jiné zkontroluje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, což jsou rizikové faktory pro vznik onemocnění ledvin.
Kdo by měl na prevenci onemocnění ledvin dbát nejvíce?
- Lidé s vysokým krevním tlakem
- Lidé s cukrovkou
- Lidé, u nichž se v rodině vyskytují nemoci ledvin
- Lidé s nadváhou a obezitou
- Kuřáci
- Osoby, kterým již bylo 50 let.
Ledviny mají v našem organismu nezastupitelnou roli, proto se informujte ve své nejbližší nemocnici, nebo nefrologické ambulanci, zda právě oni neprovádí 14. 3. 2024 preventivní akci zaměřenou na bezplatné vyšetření ledvin. Pokud ano, neváhejte tuto nabídku využít. Nejen Vaše ledviny Vám budou vděčné.
Ve Zlíně dne 11. 3. 2024
Zpracovala: Ing. Petra Žídková, DiS.
Použité zdroje:
https://www.nzip.cz/clanek/577-ledviny-struktura-a-funkce
https://www.worldkidneyday.org/about-kidney-health/
https://szu.cz/aktuality/svetovy-den-ledvin/
https://www.kidney.org/kidney-basics