13. 10. 2022

13. října – Světový den zraku

Aktualizováno: 14. 11. 2022

Zrak je považován za nejkomplikovanější a nejdůležitější lidský smysl, jelikož zpracovává přibližně 80 % všech podnětů a informací z našeho okolí. Díky zraku vnímáme světlo, barvy, tvary i prostor. Lidské oko je schopno absorbovat a okamžitě zpracovat více než deset milionů informací za sekundu. I proto bychom péči o něj neměli zanedbávat.

Společnost The International Agency for the Prevention of Blindness, která vznikla v 70. letech minulého století, aby upozornila na problém globální slepoty, si klade za cíl zvýšit zájem o prevenci v péči o zrak. Hlavním posláním této organizace je celosvětově motivovat lidi ke kontrole zraku a ochraně před slepotou. Mezinárodní den zraku, který pravidelně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO), vznikl následně v roce 1990, s cílem poukázat na rizika, onemocnění očí a jejich možnou prevenci. V letošním roce tento den připadá na 13. října. WHO se při této příležitosti snaží apelovat na jednotlivé státy, aby více podporovaly prevenci slepoty.

V celém světě trpí určitým zrakovým problémem nebo dokonce slepotou přibližně 285 milionů lidí. Co je však zajímavé, asi 80 % těchto případů se dá předejít prevencí. Jen v Evropě žije 25 miliónů lidí, kteří mají zrakové postižení a až 70 miliónů má problémy se zrakem. Lidé by tak neměli starostlivost o svoje oči podceňovat. Cílem osvěty je nadchnout co nejvíce lidí k větší péči o vlastní zrak a motivovat je k preventivní kontrole u očního lékaře. Zrak není jen o krátkozrakosti či dalekozrakosti. Čím dál častěji se objevuje zelený nebo šedý zákal i jiná závažná onemocnění. Prevence je a bude vždy nejlevnější a nejjednodušší cesta, jak se vyvarovat jakýmkoliv problémům se zrakem. Alespoň jedenkrát ročně by měl každý absolvovat oční prohlídku. Problémem s očima můžeme předejít i zdravým životným stylem. Lidé by měli jíst pravidelně ovoce a zeleninu, mořské ryby. Naopak kouření zhoršuje prokrvení sítnice.

Existuje 5 varovných signálů, kdy poznáte, že s vaším zrakem není něco v pořádku:

1) Pravidelná a častá bolest hlavy. 2) Mžourání na text. 3) Bolest a pálení očí. 4) Problém přečíst, rozeznat něco v dálce či ve Vaší blízkosti. 5) Vidíte-li stín, kamkoliv se podíváte. Rozmazané vidění, záměna u podobně vypadajících písmen a čísel.

Při shodě v jednom či více bodech s kontrolou neotálejte a navštivte očního lékaře co nejdříve.

svetovy den zraku
Zdroj:https://www.idnes.cz/jenproholky/m **
svetovy den zraku2
Zdroj:https://www.fielmann.cz/servis/mer *

Zpracovala Ing. Hana Složilová

Ve Zlíně dne 30. září 2022

Zdroje:
https://zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/ke-svetovemu-dni-zraku-startuje-globalni-vyzva-loveyoureyes/
https://www.ordinace.cz/clanek/svetovy-den-zraku/
https://www.diastyl.cz/dnes-je-svetovy-den-zraku-cesi-prevenci-zanedbavaji/
https://zpravodajstvi24.cz/den-zraku/
https://eyerim.cz/blog/world-sight-day
https://www.nocvedcu.cz/udalost/4799-zrak
*https://www.fielmann.cz/servis/mereni-zraku-zdarma/
**https://www.idnes.cz/jenproholky/moda-krasa/triky-pro-krasne-oci.A200414_120547_jph-moda-krasa_pet

Důležité upozornění!

  • Informační linka Ministerstva zdravotnictví ČR: 1221
  • Volba 1 – COVID agenda včetně očkování
  • Volba 2 – Zdravotní péče pro Ukrajinské uprchlíky.