Na středu 12. října 2022 letos připadá Světový den artritidy. Jednou z nejčastějších chorob projevující se zánětem kloubů (artritidou) je revmatoidní artritida – bolestivé, chronické, zánětlivé (autoimunitní) onemocnění postihující především pohybový aparát. Poškozovat však může také oči, srdce nebo plíce. Příčinou vzniku je porucha imunitního systému, který reaguje abnormálně proti vlastnímu tělu tím, že ve tkáních – nejčastěji v kloubech – vyvolává chronický zánět. Vlastní imunitní systém tak považuje struktury svého těla za cizí. Důvodem mohou být jak geny, tak faktory ze zevního prostředí, například kouření cigaret, infekce nebo dlouhodobý stres. K nejčastějším příznakům onemocnění patří ztuhlost nebo bolest kloubů, třeba i při používání počítače nebo mobilního telefonu, otoky kotníků a kolen nebo náhlá neschopnost zvednout ruce nad úroveň ramen, dlouhodobá únava, ale také například zvýšení tělesné teploty, nechutenství, ztráta hmotnosti.
Revmatoidní artritida postihuje zhruba jedno procento populace, nejčastěji mezi 40. a 60. rokem života. Není však jen nemocí babiček a dědečků. Postihuje i mladé lidi, pro které má včasná diagnóza zásadní vliv na jejich další život. V České republice žije více než 91 tisíc lidí s revmatoidní artritidou a každý rok přibývá zhruba 4000 nových pacientů. Ženy jsou touto chorobou postiženy třikrát častěji.

Revmatická onemocnění velmi nepříznivě ovlivňují funkční schopnosti, výrazně zhoršují kvalitu života, mohou vést k trvalé invaliditě a plné závislosti pacienta na okolí. Ačkoliv tuto nemoc nelze zcela vyléčit, lze její projevy a příznaky potlačit. Právě správná a včasná léčba, zahájená v optimálním případě do šesti týdnů od prvních projevů nemoci, výrazně zlepšuje prognózu a kvalitu života a může odvrátit trvalé poškození kloubů, a tím i dlouhodobé náklady na zdravotní péči. Lidé však často prvním příznakům nevěnují pozornost a návštěvu lékaře odkládají.
Navzdory rostoucí prevalenci onemocnění v populaci klesá počet pacientů, jež je nutné hospitalizovat. Důvodem je skutečnost, že pacienti mají k dispozici kvalitní léky a léčebné postupy (jako je biologická terapie), které pomáhají významně snižovat intenzitu symptomů. V roce 2018 vyžadovalo hospitalizaci méně než procento nemocných. Neléčená revmatoidní artritida může vést k nevratnému poškození pohybového aparátu a výraznému postižení fungování kloubů.
Obecná doporučení v prevenci některých revmatických onemocnění spočívají zejména v doporučení zdravého životního stylu, zejména nekuřáctví. Základem však zůstává nutnost odhalit onemocnění včas, aby mohla být zahájena jeho adekvátní léčba. Poté se významně zvyšují pacientovy šance na mírný průběh onemocnění a uspokojivou kvalitu života.
V České republice již od roku 1991 působí pacientská organizace Revma Liga Česká republika, která má za cíl bojovat za plnohodnotný a rovnoprávný život všech osob, které mají revmatické onemocnění, ale i poskytovat podporu lidem v jejich okolí. Zvyšuje povědomí o revmatických chorobách, spolupracuje s odborníky, vydává odborné publikace pro pacienty, organizuje přednášky, rekondiční pobyty a tematické workshopy, poskytuje poradenské služby, účastní se zahraničních konferencí a v neposlední řadě spolupracuje s orgány státní správy, kde zastupuje pacienty. Aktivity této organizace najdete na stránkách www.denartritidy.cz.
Zpracovala Ing. Hana Složilová
Ve Zlíně dne 20. září 2022
Zdroje:
https://www.fnusa.cz/pocet-pacientu-s-revmatoidni-artritidou-roste/
https://www.denartritidy.cz/
https://www.aifp.cz/cs/svetovy-den-artritidy/
https://inspirante.cz/svetovy-den-artritidy-nabizi-pomocnou-ruku/
https://panidomu.cz/prsty-jako-ve-sveraku/